ПО СМРТТА НА ДЕВОЈЧЕТО: Словенија ќе користи само Фајзер и Модерна вакцини против корона

Во иднина, имунизацијата на населението против заразна болест Ковид-19 во Словенија ќе се врши само со mRNA вакцини (Pfizer-Biontek и Moderna), и векторски (Astrazeneka и Johnson и Johnson) само во исклучителни случаи, односно по лично барање, потврди локалниот министер за здравство Јанез Поклукар.

Тоа беше препорачано од група медицински експерти откако девојче неодамна почина помалку од две недели по вакцинацијата со вакцината на Џонсон и Џонсон.

Поклукар на прес -конференцијата рече дека векторските вакцини ќе бидат достапни само за лица кои имаат контраиндикација за вакцинација со mRNA вакцини или на експлицитна желба да добијат доза на векторска вакцина.

Детали читајте на Фактор тука.