Поради бизарниот предлог за помирување на Хари, Камила добила напад: Го истурила чајот што го пиела, а потоа му кажала дека е смешен

Помирувањето на кралското семејство, односно Меган и Хари со Бакингемската палата е главна тема во британските медиуми деновите по погребот на кралицата Елизабета Втора. И покрај тоа што за момент се чинеше дека семејството повторно ќе биде обединето и хармонично, набрзо на површина излегоа нови проблеми и несогласувања.

Неодамна беше откриено дека во еден момент Хари предложил да се донесе посредник за да се смири неговиот однос со семејството, при што Камила наводно го полеала чајот што го пиела во тоа време поради идејата.

Оваа информација ќе биде објавена во новата книга за кралското семејство „The Firm, The New Royals“ од авторката и новинарка Кејти Никол. Во книгата таа се осврна на продлабочувањето на поделбата меѓу Сасексите и другите членови на семејството, што следеше по одлуката на Хари и Меган да се повлечат од службените должности и да започнат нов живот во Америка.

Книгата цитира неименуван семеен пријател кој му рекол на авторот дека војводата од Сасекс се сретнал со неговиот татко, кралот Чарлс III, пролетта оваа година со желба да ги реши постоечките разлики, но тоа се претворило во непријатна средба што ги затегнала односите.

Никол, исто така, посочи дека има трошка надеж за компромис кога Меган и Хари го посетија Лондон пред да се упатат во Хаг на настанот Invictus Games. Таа, исто така, откри дека на принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт, наводно, им олеснало кога Сасексите се преселиле во САД, бидејќи верувале дека драмата е завршена. Вилијам, исто така, се вели дека одржал самит со помошници за да разговара за иднината на кралското семејство по нивното преселување во САД.

Еден дел од книгата е објавен во списанието „Венити фер“, а Никол во истото наведува дека Чарлс инсистирал на средба со Хари на чај пред да добие приход од кралицата.

„Средбата со Чарлс и Камила беше многу непријатна, наспроти срдечниот состанок со кралицата“, напиша Никол, додавајќи дека Сасексите доцнеле на состанокот, што значи дека Чарлс можел да помине само 15 минути со нив пред да мора да продолжи понатаму. 

„Хари всушност им предложил да користат посредник за да се обидат да ги решат работите, што малку го збунило Чарлс и ја натерало Камила да го исплука чајот што го пиеше“, рече извор близок до семејството, додавајќи дека кралицата отворено кажала дека неговиот предлог е смешен.

Во книгата се вели и дека кралицата Елизабета Втора била „повредена и исцрпена“ од одлуката на Хари и Меган да се повлечат и да се преселат во САД.

„Кралицата беше многу повредена и ми рече: „Не знам, не ми е гајле и не сакам повеќе да размислувам за тоа“, рекол изворот на авторот на книгата.