Правилата за убавина од принцезата Дајана

Од „пуф“ ракавите осумдесетти до „фустанот на одмазда“, принцезата Дајана останува модна икона, обожавана не само од народот, туку и од експертите за стил.
Дури и ако ја оставиме облеката настрана, фризурите и шминката на Дајана исто така оставија голем белег во светот на убавината.

Грижете се за вашата кожа
Поранешната шминкерка на принцезата - Мери Гринвел, открива дека со текот на годините Дајана ја чистела, тонизирала и ја навлажнувала кожата. Покрај тоа, таа секогаш ја отстранувала својата шминка на крајот на денот. Козметичката рутина на принцезата во 3 чекори може да изгледа едноставна во споредба со програмите во 10 потези за да се постигне убава кожа. Сепак, вреди да се верува на ова едноставна и ефикасна рутина.

Не заборавајте да додадете мирис
Се верува дека Дајана секогаш носела парфем и никогаш не излегувала без да стави парфем 24 Faubourg од Хермес. Можете да го комбинирате во зависност од вашето расположение или да најдете мирис на кој ќе се држите и да го претворите во свој печат.

Следете ја фризурата што ви одговара, а не трендовите
Кратката фризура на Дајана не беше модерна во 80-тите - сите други се потпираа на долга и обемна коса, но наскоро полудеа по фризурата на принцезата, која се здоби со популарност затоа што и беше исклучително соодветна. Верувајте на она што стои убаво на вашето лице, а не на она кон кое сите се стремат.

Никогаш не ставајте туш за очи во бојата на очите
Лејди Ди беше голема обожавателка на синиот молив за очи, но потоа ја запозна шминкерката Мери Гринвел. Таа ја советувала Дајана да се откаже од сината боја на туш за очи, насочувајќи ја да започне да користи црн. Мери објаснува дека ако сте со сини очи, не треба да користите син молив или туш за очи, бидејќи тоа спречува да истакнат очите.

Прекршете ги правилата со вашиот маникир
За разлика од Кејт Мидлтон и Меган Маркл, кои носат неутрални и бледи бои, Дајана беше бунтовничка со црвениот маникир за време на официјалните настани.

Не заборавајте руменило
Освен здрава исхрана, сјајното лице на Дајана се должи и на производите што ги користела. Нанесете руменило на испакнатите делови од образите, а за природна завршница пробајте кремаста формула и ставете бронзер по надворешните контури на лицето.

Забавувајте се додека тренирате
Покрај џогирање околу палатата Кенсингтон и стрелањето, Дајана обожаваше фитнес, скијање и танцување. Со нив, принцезата комбинираше хоби и вежби, а наоѓањето пријатна активност што исто така ја одржува вашата фигура, помага да не пропуштите тренинг. На пример, обидете се да танцувате зумба, веслање или одете на латино танци, што би го заменил аеробикот.


Фото: Getty

Можеби ќе ве интересира:

Златните правила на принцезата Дајана кои секој родител треба да ги знае 

Љубов осудена на пропаст: Откриено што ѝ рекол Чарлс на Дајана ноќта пред свадбата