Пред Огледало со Елена Стојановска: Вежбам кампањски, со спортот сум на вие

Една од најубавите наши водителки и омилена на гледачите, Елена Стојановска е дел од тимот на Утринската програма на Тв „Сител“. Нејзин заштитен знак е насмевката и фризурата за која вели дека не сака да ја смени со години. Мајката на седумгодишната Ина, ни раскажа за своите ритуали за убавина. 

* Kаков е Вашиот дневен козметички ритуал?

- Во суштина имам само еден ритуал, а тоа е никогаш да не заспивам со шминка на лицето. Инаку, стандардно, лицето го чистам со мицеларна вода, со благи бебешки сапунчиња од ќерка ми и нанесувам богат слој крема затоа што имам сува кожа. 

* Со какви препарати го негувате лицето?

- Веќе мојата кожа спаѓа во зрела и сега на овие години се обидувам да употребувам посериозна козметика. Но, верувале или не, јас уште не можам да отстапам од детските витамински креми затоа што само така мојата кожа е заситена со влага. Во последно време почнав да ја користам и кремата од полжави , но и серумот на Есте Лаудер за ноќно возобновување. Од корективна козметика многу ја почитувам линијата на Есте Лаудер и Буржоа, од пудра, римел, сенки и моливи. Искрено, не менувам многу и се држам до веќе испробани работи. 

* Посетувате ли козметички салони?

- Не многу. Ако имам желба да го освежам лицето одам на дерматолог еднаш во годината. Во салон сум најчесто за масажи или за средување на ноктите кај моите пријатели „Спектра наил бар.“ 

* Кои производи ги употребувате за нега на коса?

- Сакам долга коса и тоа е тоа, имам иста фризура со години, варијантите се само дали шишките ми се малку подолги или покуси. Линијата за коса на Inebrya & Alterego на Silk solutions е мој избор и тоа онаа за долга но сјајна и здрава коса. Ги менувам нивните производи во лето и зима, ама се држам до брендот. 

* Што сакате да прикриете, а што да истакнете со шминка?

- Искрено, најчесто сум без шминка. Веднаш по емисија затоа што имаме тешка телевизиска шминка гледам да ја отстранам, премногу ми е сценска за така да се шетам. Приватно, сакам да го прикријам заморот на лицето и да изгледам свежо, а сакам и да ги истакнам очите. 

* Кои се Вашите омилени козметички производи?

- Серумот на Есте Лаудер за ноќна нега, нивниот коректор и изедначувач на кожата на лицето Idealist, римелот на Лореал и сјајот на Maybelline, Wonder woman Sister и ми е подарок од сестра ми. 

* Што носите секогаш во Вашиот несесер?

Секогаш имам сјај за усни, руменило и се разбира огледало. 

* Омилен парфем?

- Знам да менувам парфеми, Келвин Клајн One summer, Versace Woman, ама секогаш без разлика на сезоната јас сум вљубена во Omnia Crystalline Bvlgari.

* Како ја одржувате линијата?

- Сите кои ме познаваат знаат дека со спортот сум на вие. Вежбам кампањски и никогаш не се претворив во некој спортски тип. Најчесто место член јас сум спонзор на теретаната затоа што ќе платам членарина и не одам. Но, сакам да пешачам и мислам дека тоа многу ми помага. 

Милица Џаровска