Принцот Хари и неговата сопруга Меган поканети на крунисувањето на британскиот крал: А, дали ќе одат?

Британскиот принц Хари (Хари) и неговата сопруга Меган Маркл се поканети да присуствуваат на крунисувањето на кралот Чарлс Трети (Чарлс), објави Сандеј Тајмс, но парот кој замина да живее во САД во 2020 година. Тие сѐ уште не одговориле на поканата.

Неименуван портпарол на двојката изјави за британскиот весник дека Хари неодамна добил „е-пошта од канцеларијата на неговото кралско височество“ за крунисувањето на Чарлс III, кое ќе се одржи на 6 мај.

Портпаролот додаде дека сѐ уште не е донесена одлука за присуство на принцот и неговата сопруга.

Бакингемската палата одби да ја коментира поканата.

Пристигнувањето на принцот на крунисувањето беше предмет на многу шпекулации во британските медиуми во последните месеци, по жестоките напади на парот врз кралското семејство.

По документарецот емитуван на Нетфликс во декември, Хари (38) ги објави своите контроверзни мемоари на почетокот на јануари, во кои ги раскажува своите тинејџерски години опфатени со дрога и алкохол и детали за распадот на неговата врска со неговиот татко Чарлс и брат му Вилијам.

Хари даде интервју за онлајн платформа во саботата навечер во кое рече дека секогаш се чувствувал „малку поинаку“ од остатокот од британското кралско семејство. Тој додаде дека израснал во „распаднато семејство“ и дека прави се „траумата“ да не им ја пренесе на децата, синот Арчи, три години и ќерката Лилибет, една година.

Принцот Хари и Меган ретко одат во Велика Британија откако се преселиле во САД. Тие беа заедно на погребот на кралицата Елизабета Втора (Елизабета) во септември, а пред тоа само Хари присуствуваше на погребот на неговиот дедо, принцот Филип (Филип) во 2021 година, среде пандемијата на корона вирусот.

За време на тие патувања, парот престојувал во Фрогмор Котиџ, кралската резиденција во Виндзор, која кралот Чарлс III неодамна побарал да му биде вратена.

Според британските медиуми, Хари и Меган имаат рок до почетокот на летото да ги отстранат работите што останале во таа резиденција.


ФОТО: Инстаграм