Прва вакцина за коронавирусот: Епидемиолозите велат дека е безбедна и ветувачка

Епидемиологот и здравствен економист Ерик Фејгл-Динг на Твитер напиша дека вакцината за коронавирус може да биде безбедна.

Тој напиша:

„ВАЖНО: првата вакцина против # SARSCoV2 што се тестира кај луѓе се чини дека е безбедна и може да стимулира имунолошки одговор против вирусот. Кај здрави доброволци имаше можност да се спречи да се реплицира вирусот а тоа е клучен услов за ефикасна вакцина. #COVID-19."

Ерик Фејгл-Динг се надоврза и со написот на Њујорк Тајмс за вакцината, која нуди уште поперспективни новости:

„Фармацевската компанија Модерна во понеделникот соопшти дека првата вакцина против коронавирус која се тестира кај луѓе се чини дека е безбедна и можност да стимулира имунолошки одговор против вирусот.

„Наодите, кои брзо предизвикаа митинг на Вол Стрит, се засноваат на резултатите од првите осум лица, секој од нив примил две дозиода експерименталната вакцина, почнувајќи од март.

„Тие луѓе, здрави волонтери, направиле антитела кои потоа беа тестирани во човечки клетки во лабораторијата и беа во можност да спречат да се реплицираат вирусот - клучен услов за ефикасна вакцина. Нивоата на таканаречените неутрализирачки антитела се совпаѓаат со нивото на кое било забележано кај пациенти кои се опоравиле по контракција на вирусот во заедницата“.

Сепак, „Тајмс“ истакна дека вестите треба да се слават со претпазливост.

На Модерна ќе и биде дозволено да продолжи со следната фаза од тестирањето, што значи дека „компанијата продолжува со забрзан распоред, при што наскоро ќе започне втората фаза во која учествуваат 600 лица, а третата фаза ќе започне во јули во кои учествуваат илјадници здрави луѓе“.

И најдобрата вест за сите? 2021 година може да започне во сосема нова насока:

„Доколку овие испитувања одат добро, вакцината би можела да стане достапна за широка употреба до крајот на оваа година или почетокот на 2021 година, рече д-р Тал Закс, главен медицински директор на компанијата Модерна, во едно интервју. Колку дози може да бидат подготвени не е јасно, но д-р Закс рече, „Ние правиме се од себе за да направиме што е можно повеќе. “

Извор: www.littlethings.com