(РЕЦЕПТ) Бабин чај за имунитет: Се пие и како пијалак за ладно освежување

Во топлите денови, ние избегнуваме чај и претпочитаме ладни пијалоци. Затоа овој рецепт, од колекцијата лекови на нашата баба, е идеален, но исто така и прилагоден на малку повисоки температури кога ни треба освежување.


Потребни состојки:

 - 2 чаши вода
 - 1/2 лажичка рендан ѓумбир
 - 1/2 лажичка мелено каранфилче
 -  5 лисја свеж босилек
 -  на врвот на лажичка куркума
 -  1/2 лажичка црн чај

-  лимон и мед

Начин на подготовка:

Ставете ја водата во тенџере и доведете ја водата до вриење. Додадете ги сите состојки и оставете да отстои околу 3 минути. Процедете и оставете да се излади во фрижидер 2-3 часа. Послужете со сок од лимон и мед по вкус.

Ако чајот има премногу силна арома за вас, можете да го разредете со вода или коцки мраз и да го пиете во текот на денот за освежување.

Сите состојки во овој чај значително придонесуваат за зајакнување на имунитетот на организмот и јакнење на одбранбените способности против вирусни и бактериски инфекции.

Извор: lepaisrecna.rs

Доколку редовно ја појадувате оваа намирница правите голема грешка