Рецепт за чај наречен „пијалок на среќата“: Го пиеја многу важни луѓе, а најпознатитот билкар на 20 век гарантираше дека поттикнува добро расположение

фото:Printscreen Youtube / Laboratoires Mességué

Го пиеја многу важни луѓе!

Морис Месег (1921 - 2017) бил француски билкар и автор на неколку книги за хербална медицина и готвење со билки. Во својата автобиографија тој тврди дека ги третирал Винстон Черчил, германскиот канцелар Аденауер и папата Јован XIII. Покрај тоа, во 1971 година бил избран за градоначалник на Флоранс. Иако потекнувал од сиромашно семејство, тој станал еден од најголемите билкари на 20 век.

Месег практикувал форма на билкарство која се пренесувала од генерација на генерација преку неговото семејство.

Тој постојано им го препорачувал на луѓето „пијалокот на среќата“, а за тоа пишувал во една од своите книги. Чајот на среќата се состои од 4 вида растенија:

- ајдучка трева, нане, липа, камилица.

Како се прави?

Ставете 2 прстофати ајдучка трева, 2 прстофати нане, 2 прстофати цветови од липа и 2 прстофати камилица на литар топла вода. Покријте и процедете по 10 минути.

Можете да го пиете колку сакате.

Овој пијалок има многу придобивки за вашето тело:
го детоксицира телото,
го затегнува ткивото и поттикнува зараснување на рани и инфекции,
делува против грчеви
помага при мигрена, невралгија, замор.

Посебно се препорачува за луѓе кои имаат стомачни тегоби поврзани со нивната психичка состојба!

извор:stil.kurir