Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

На нашата иницијатива #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин се приклучи блогерката за храна Радица Китевска, позната како Radisha's Kitchen Diaries.

Таа со сите нас го сподели рецептот за мафини со боровинки.

Состојки:

1 1/2 чаши брашно 

3/4 чаша кафеав шеќер

1/2 лажичка сол

1 пециво

1 лажичка екстракт од ванила

1/3 чаша растопен путер

2 јајца

1/3 чаша млеко

1 чаша боровинки


Подготовка: 

Во еден сад ги мешаме течните состојки убаво со маталка да се добие хомогена смеса, полека ги додаваме шеќерот, брашното и пецивото и повторно мешаме. 

На крај ги додаваме и боровинките. Од смесата ставаме во калапи за мафини и ги печиме на температура од 200 степени околу 25-30 минути.


Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез