Сама пере, готви и ги воспитува децата. Го чекаше вистинскиот маж за да создаде семејство со него: Патот од голема дива до домаќинка

Џулија Робертс готви сама за себе, ги носи своите деца на училиште, ги шета своите кучиња и го цени едноставниот живот повеќе од Оскарите.

Џулија Робертс не е како повеќето познати личности кои живеат во Холивуд. Таа не објавува идилични слики од своите деца на социјалните мрежи секоја недела, ниту пак твитува каде се наоѓа. Таа претпочита да живее без внимание на медиумите или обожавателите, уживајќи во својот негламурозен, но среќен живот како сопруга и мајка.

Во раните години, Џулија Робертс беше на врвот на нејзината популарност. Во тоа време, барем еднаш годишно ќе имаше голем хит на бокс офисот во кој таа глуми. Актерката водеше гламурозен начин на живот, секојдневно посетувајќи модни бутици и луксузни ресторани на Менхетен. Потоа го запознала Даниел Модер, а животот ѝ се превртел наопаку.


Мажите не сакаа да бидат во нејзина сенка и не можеа да се носат со нејзината популарност. За Даниел нејзиниот успех не бил проблем, тој успешно се снашол со тоа бидејќи успеал целосно да прифати дека е голема ѕвезда и како резултат на тоа го освоил срцето на оваа холивудска убавица.

Дотогаш таа беше позната девојка за забава, а кога го запозна, се заљуби во долгите прошетки држејќи се за рака со своето не толку познато момче снимател.


Актерката брзо била вовлечена во „негламурозен“ живот. На денот на нивната венчавка, брзо го пресоблече дизајнерскиот фустан за да може да ужива во лежерните фармерки со гостите и почна да подготвува скара за нив.

„Тоа беше како скара во двор во сечиј дом во Америка“, велат гостите.

Пријателите на парот влегоа во духот на веселбата. Брус Вилис, на пример, свиреше хармоника. До полноќ атмосферата беше како во дискотека а Џулија беше главна на подиумот. Мора да се согласите, тоа е чудна церемонија за холивудските ѕвезди. Нивната венчавка беше одличен пример за тоа како ќе изгледа нивниот иден живот.

Актерката се омажи на 35 години, а две години подоцна за прв пат стана мајка. Во едно интервју таа откри зошто претходно немала деца:

„Додека немавме деца, јас веќе ги имав постигнато сите работи што планирав да ги постигнам дотогаш и се чувствував сигурно во тој дел од мојот живот, бев навистина среќна што бев во семејната фаза од животот.


Не многу актерки успеаја да се вратат на кариерата по породувањето, но за оваа „убава жена“ немаше никакви пречки. Режисерите чекаа во ред со понуди да глуми во нивните филмови. Џулија одлучи дека сето тоа може да почека и целосно се посвети на мајчинството.

Откако роди близнаци, актерката не брзаше да се врати на работа.

„Не треба да изгледам кул, интересно и лудо на работ“, објасни таа.

Робертс едноставно сонувала да се повлече на ранчот со сопругот и близнаците за да се извлече од сето тоа и да ужива во новата фаза од својот живот. Таа толку се вклучи во новата улога на мајка што три години подоцна роди уште едно дете.

Робертс имаше многу важни достигнувања во животот, меѓу кои и Оскар, титулата за најубава жена на светот и најплатена актерка.Дали знаете што таа смета за награда?

„Вообичаено е најважниот момент на мојот ден кога сите стигнуваат до нокшир“, се пошегува мајката на три деца.

Наместо громогласен аплауз - детска смеа, наместо глумење пред камери - шиење панталони за малите. Кој би погодил вакво нешто, но испаѓа дека Џулија Робертс е мајстор на сите занаети. Машината за шиење ја совладала, вели, за да ја одржи главата силна, а како бонус има ексклузивни парчиња во плакарот.

„Моите деца мислат дека сум фантастичен готвач!

Тоа е едно од достигнувањата што актерката со гордост го споделува со светот. Нејзините најстари деца денес имаат 18, а најмалото дете 15 години. Породилното боледување одамна ѝ помина, но навиката да биде домаќинка и да посветува многу внимание на семејството остана.

Џулија повеќе се смета себеси за домаќинка отколку за актерка. Има денови, вели таа, кога штотуку сте завршиле со чистење на кујната по појадокот и треба да почнете да подготвувате ручек, а потоа пред да сфатите, вечерата е на пат. Ова сценарио веројатно им е познато на повеќето родители со многу деца. Од друга страна, вели Џулија, понекогаш целото семејство се вклучува во домашните работи, претворајќи го денот во една голема прослава.

Поентата, според актерката, е целосно да се нурнете во улогата на мајка. Во спротивно, зошто воопшто да ја превеземаш?

„Не сакате да поминувате време со вашите деца со едното око на телефонот. Сакате да можете да го имате вашето неподелено внимание“, ѕвездата ја споделува својата животна филозофија користејќи го овој едноставен пример. Таа изгради нераскинлив ѕид меѓу нејзината работа и нејзините деца обидувајќи се да не ги комбинира двете заедно.


Џулија и Даниел никогаш не ги донеле своите деца на црвениот тепих, како што е вообичаено во Холивуд. Двојката ги криеше сите детали од нивниот личен живот. Дури во 2021 година, нивната тогашна 17-годишна ќерка се појавила со нејзиниот татко на Канскиот филмски фестивал.

Џулија вели дека решила да стане мајка дури кога сфатила дека го запознала совршениот партнер за родители. Денес, повеќе од 20 години подоцна, тие докажаа дека навистина се совршен тим.


ФОТО: Инстаграм