Сама си ја бојадисала косата, па доживеала ужас: „Лицето ми отече, никој не можеше да ме препознае“

Мајка на три деца остана згрозена откако целото лице и отече од бојадисување на косата дома

Тенеал, од Ајдахо во САД, решила да заштеди пари со бојадисување на косата дома, но работите тргнале наопаку кога забележала црвен осип на задниот дел од главата.

Мајката на три деца отишла во болница кога нејзината состојба почнала да се влошува два дена по нанесувањето на бојата за коса, пренесува The Sun. 

Целото лице на Тенеал почна да отекува, поради што со денови изгледала непрепознатливо. Подоцна истата недела, работите продолжиле да се влошуваат, и покрај тоа што отишла во болница и користела EpiPen, а земала и други лекови за реакција. 

За среќа, мајката ја сфатила и смешната страна на работите и решила да сподели видео од нејзиниот неуспех на TikTok каде клипот брзо стана вирален, собра 17,8 милиони прегледи. 

На крајот работите почнаа да изгледаат понормално, иако сè уште имаше оток и подуеност под очите. 

Таа реши да ги информира своите следбеници на социјалната мрежа за напредокот на лекувањето: „Ми оди многу подобро, сè уште имам осип на вратот! Неверојатно е да се види разликата од самиот почеток“.

За среќа, реакцијата не била болна, туку „само непријатна“ за мајката. Откако работите почнаа да се подобруваат, таа ги предупреди оние што сакаат да ја бојадисаат косата дома, секогаш прво да прават тест за алергија. 

„Само се обидував да ја ширам свеста за алергиската реакција што може да се случи со фарбата на косата. Се обидов да најдам малку хумор во ова. Ви благодарам на сите за добрите желби“, рече таа. И покрај тоа што ги сака нејзините свежи, сјајни кадрици, Тенеал призна дека не вреди да изгледа како вонземјанин една недела.

Следбениците останаа во неверување од оваа реакција, а некои признаа дека и самите доживеале нешто слично. 

Еден напишла: „Би сакал да започнам со велејќи дека ми е мило што си добро, но ќе завршам со ова: тоа е сцената на фрижидерот Drop Dead Fred“. Друг коментира: „О, буквално поминувам низ ова во моментов очите ми се отечени и личам на Мегамајнд“. Конечно се јави фризер и рече дека е многу важно да се направи тест за алергија на секој клиент бидејќи никогаш не знаеш како ќе реагира човекот.