Што нема никогаш да најдете во чинијата на Меланија Трамп: Еве како се храни Првата дама на САД

Меланија Трамп има развиено здрави навики како модел и се придржува до нив до ден-денес. Како што еднаш објасни: „Јас не држам диета, сакам да се хранам здраво, затоа што тогаш се чувствувам подобро и имам повеќе енергија"

Смути

Меланија сака лесен појадок и нејзиниот прв оброк во денот е обично зелен. Се подготвува само од овошје и зеленчук, свежи и органски, а нејзиниот рецепт, кој таа го сподели со сите на Фејсбук, вклучува спанаќ, целер, моркови, боровинки и јаболка. Сето ова се меша со немасен јогурт и сок од јаболко и сок од портокал, и на крајот се додава маслиново масло, ленено семе и омега-3 и витамин Д.

Овошје

Меланија секој ден јаде најмалку седум видови на овошје - дел од нив во омиленото утринско смути, а остатокот е свежо, како што е и најздраво. И научно е докажано дека конзумирањето пет или повеќе порции на овошје и зеленчук дневно го намалува ризикот од сериозни здравствени проблеми, како што се срцев удар и рак.

Зеленчук

Меланија е малку пребирлива кога станува збор за зеленчук, па така, на пример, не сака лук, но сепак го јаде. Напротив, како Брајан Макрон, сопругата на францускиот претседател, која со години има беспрекорна фигура, бидејќи секој ден јаде 10 порции овошје и зеленчук, Меланија секогаш има нешто зелено на менито, а бидејќи е во Белата куќа, таа работи и на зеленчукова градина засадена од нејзината претходничка Мишел Обама и неодамна посади зелка икарфиол.

Меланија знае да се почести и со вкусен хамбургер, или со нејзиниот омилен пилешки специјалитет, меѓутоа со мера.

Чоколада и сладолед

Иако внимава да јаде здраво, Меланија си дозволува задоволство со нејзините омилени слатки - чоколадо и сладолед. Но, се разбира, тие ги јадат само повремено, а потоа умерено.

Меланија секогаш внесува доволно витамини во телото, што е клучот на нејзината совршена линија.