Синот на Цеца е дете од епрувета: Ова е докторот кој го направи Вељко Ражнатовиќ

На само 22-годишна возраст, Светлана Ражнатовиќ беше подложена на процес на ин витро оплодување, што го изврши најголемиот експерт во тоа поле, д-р Миленко Пророчиќ

Пејачката Цеца, иако беше многу млада кога стана мајка, имаше проблем да забремени. Таа не се откажа од желбата да му подари дете на својот сопруг Жељко Ражњатовиќ Аркан, па на само 22-годишна возраст подлегна на ин витро оплодување.

Нејзиниот син Вељко е зачнат по вештачки пат, а тоа го овозможи најголемиот српски стручњак од тоа поле, д-р Миленко Пророшиќ, кој својот работен век го помина во ГАК „Народни фронт“ и како редовен професор на Медицинскиот факултет во Белград.

Патем, Цеца никогаш не криела дека за прв пат забремени со помош на медицината.

- Имав само 22 години кога открив дека имам проблем да забременам, па се решив за програмата за ин витро оплодување во болницата „Народни фронт“ со д-р Миленко Пророшиќ, кој е исклучителен експерт. Не ме интересираа предрасудите кои во тоа време преовладуваа во Србија затоа што сакав да имам дете повеќе од било што. Покојниот сопруг апсолутно ме поддржуваше и учествуваше со мене во целиот процес, иако беше очигледно дека тој нема проблем, бидејќи веќе имаше седум деца - изјави Цеца.

Две години по раѓањето, фолк ѕвездата повторно забремени, по природен пат. Втор пат стана мајка на 25.05.1998 година, кога ја роди ќерката, Анастасија.

Цеца ѝ пружи кров над глава кога ѝ беше најтешко, денеска таа е пејачка која жари и пали на естрадата
 * (ФОТО) Богдана влезе во деветти месец: Сопругата на Вељко Ражнатовиќ уште малку ќе се породи