Славниот милијардер кој ја остави една од најубавите жени во историјата преку е-маил, повторно се жени: Ова го може само Руперт Мардок

Медиумскиот магнат и милијардер Руперт Мурдок (91), кој на 11 март наполни 92 години, е подготвен за својата петта венчавка. Се вери со Ен Лесли-Смит со која е во врска шест месеци. Неодамна стави крај на бракот со Џери Хол, а неговиот љубовен живот е полн со бурни детали.

На почетокот на оваа година Мурдок се одмора со Ана на Барбадос, а таа многумина потсети на неговата поранешна Џери Хол. Таткото на шест деца е вистински романтичен авантурист. А со оглед на тоа дека може да патува каде сака, Барбадос е очигледно неговата омилена дестинација.

View this post on Instagram

A post shared by Impilo Pop (@impilopop)Неговата свршеница Ен Лесли-Смит е поранешен полициски свештеник, како што се нарекува личност која обезбедува морална и духовна поддршка на полицајците и нивните лица. Таа беше во брак со кантри-музичката ѕвезда Честер Смит, кој почина во 2008 година. Таа е 25 години помлада од Мурдок.

Чуден развод од Џери Хол

Познатиот модел Џери Хол (67) и Мурдок официјално се разведоа во август 2022 година, неколку часа откако таа побара од судијата да го отфрли случајот. Тие сензационално ставија крај на бракот, само пет недели откако нивната разделба стана јавна тема.

Поранешниот супермодел се појави во Врховниот суд во Лос Анџелес и побара да се отфрли барањето за развод во голем пресврт во процесот. Известувањето беше поднесено од нејзиниот адвокат во Калифорнија, Роналд Брот, а датумот на поднесување беше вторник, 9 август.

Неколку часа по објавувањето на вестите за развојот, стана јасно дека г-ѓа Хол и г-дин Мардок постигнале спогодба и „останале добри пријатели“.

Портпаролот на г-дин Мурдок издаде изјава во име на поранешната двојка. Во е-пошта, портпаролот го опиша тоа како „заедничка изјава на Роберт С. Коен, адвокат на Руперт Мурдок и Џуди Полер, адвокат на Џери Хол“. Во соопштението се вели: „Џери Хол и Руперт Мардок се разведоа. Тие остануваат добри пријатели и си посакуваат се најдобро во иднина“.

Поранешната двојка беше заедно шест години кога се појави веста за нивното разделување во јуни 2022 година. Се претпоставува дека Мурдок ја прекинал врската преку е-пошта. Џери за сѐ ги обвини неговите деца, а потоа рече дека сѐ уште го сака поранешниот сопруг.

Познатата манекенка поднесе барање за развод на 1 јули во Лос Анџелес, а не во Велика Британија, каде што се омажи за Мардок. Нејзиниот следен потег беше уште поагресивен бидејќи најмила поранешен офицер за борба против тероризмот на Мет полиција за да му ги достави на Мурдок документите за развод откако тој присуствуваше на свадбата на неговата внука.

Таа истакна дека нема увид во неговата финансиска состојба. Медиумскиот магнат имаше еден месец да одговори на нејзиното барање, а повеќе од интригантно е што на крајот се заврши со спогодба.

Скандалозниот брак со Венди Мурдок

Милијардерот беше во брак со Патиша Букер од 1956 до 1967 година, истата година кога заврши првиот брак, се ожени со Ана Мурдок Ман со која беше до 1999 година.

Според некое правило, годината на разводот била и година на свадбата, па во 1999 година се оженил со Венди Денг, деловна жена која е успешна во медиумите, колекционер на уметнички дела и филмски продуцент.

Венди се најде во центарот на вниманието на светската јавност поради обвинувањата дека е блиска со рускиот претседател Владимир Путин. Ова пишување го водел „Ју-Ес Викли“, кој тврди дека нивната врска станала многу сериозна.

Немаше потврда за тој однос, но Венди и рускиот претседател имаат неколку заеднички работи. И двајцата имаат брак зад себе. Таа со Мурдок, тој со Људмила Путин. Во 2016 година, нивните поранешни сопружници запловија во новите брачни пристаништа, Руперт со Џери Хол, поранешната г-ѓа Путин со Артур Очеретни. На Денг и Путин ги спојува и заедничкиот пријател Роман Абрамович, со чија јахта Венди крстарела по Карибите.

Разводот на Венди и Руперт беше проследен со скандали. Се шпекулираше дека нивниот брак е осуден на пропаст поради нејзината афера со поранешниот британски премиер Тони Блер. А потоа неговите синови Лахлан и Џејмс рекоа дека таа го нарекла нивниот татко „стар и глупав“ и го тепала, на што таа одговори со негација.

Наследниците на Мурдок, исто така, тврдеа дека Венди е кинеска шпионка, нешто што го објави и „Волстрит журнал“ тврдејќи дека Џаред Кушнер добил пријава дека го злоупотребила нивното пријателство и блискост со неговата сопруга Иванка Трамп во корист на кинеската влада.

Сите овие скандали не го спречија Руперт Мардок да бара љубов.

Што го натера Руперт Мурдок на 91 година да се разведе од 26 години помладата сопруга: Вистината е навистина шокантна