,

Со огненениот танц пред 40 години го полуде светот: Наскоро ќе полни 59 години, а е вистинска бомба

Поминаа речиси 40 години од култниот филм Flashdance. Како изгледа денес ѕвездата на оваа продукција Џенифер Бил?

Филмот во кој таа беше главна ѕвезда ги одбележа осумдесетите на светската кинематографија. Таа беше Алекс, вљубена талентирана танчерка.


Романтика, танц, љубов... Доволно беше „Flashdance“ да стане голем филмски хит. Партнер на Џенифер Бил беше Мајкл Нури, кој го глумеше шармантниот Ник во филмот.

Убавата Џенифер, на која „Flashdance“ и беше прва улога, по дебито во филмот „Мојот телохранител“ во 1980 година оствари голем број улоги, запаметени се нејзините улоги во следните продукции: „Невестата“, „Ден на помирувањето“, „Потрага по едноокиот Џими“, „Четири соби“, „Забава за годишнината“, „Роџер доџер“, „Ноќта пред Божиќ“. Пред пет години блесна во серијата „Taken“.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Beals (@thejenniferbeals)Џенифер Бил ќе наполни 59 години на 19 декември. Зад себе го има бракот со Александар Роквел, со кого има две деца. Се е омажена со канадскиот бизнисмен Кен Диксон, со кој доби ќерка во 2005 година.

Актерката е многу активна на социјалните мрежи. На Инстаграм ја следат околу 520.000 луѓе. На оваа социјална мрежа објавува и слики од минатото, спомени од блескавите моменти од нејзината кариера.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Beals (@thejenniferbeals)И денес ја освојува публиката бидејќи како може да се остане рамнодушен на таквата харизма и шарм. Ако се прашувавте... малите трикови на нејзината убавина се редовни тренинзи за бокс, кунг-фу и триатлон.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Beals (@thejenniferbeals)
Извор: zena.blic.rs

Foto: Derya Pembe / youtube