СОВЕТИ: Како да се грижите за кожата ако работите во канцеларија со клима уред

Ако работите во канцеларија со клима, вашата кожа може да се исуши. Кожата е бела, устата се суши и се појавуваат мали брчки. Може дури и да имате пруритус и воспаление. Затоа е важно да ја подготвите кожата на вистински начин. 

- Редовно прскајте со термална вода која има тонирачки и хидрирачки ефект. Ставете шише со пумпа за вода на вашата маса и користете ја колку што е можно повеќе. По секое прскање, отстранете го вишокот со шамивче.

- Често мачкајте го лицето со крем од хијалуронска киселина што продира длабоко во кожата и ја освежува.

- Во вечерните часови направете колагенска маска која ја чисти кожата и го зајакнува горниот слој.

- Ако вашата кожа веќe има симптоми на сувост или е црвена и иритирана, користете специјални производи. Оние кои содржат липиди, масни киселини, минерални соли, цинк.

- Ако сакате козметичка процедура, мезотерапијата е најдобра. Значи кожата брзо ќе се изедначи, смири и сјае. Побарајте формула која содржи хијалуронска киселина, антиоксиданти и аминокиселини.

- Ако имате мрсна кожа, една од можните реакции е себореа. Во таков случај, не користете сува козметика. Нејзиниот ефект може да се промени и да предизвика уште помрсна кожа. Навлажнувајте ја кожата и користете специјална козметика ноќе за да го регулирате дејството на лојните жлезди. Во нивниот состав тие бараат бадеми и салицилна киселина и ензими.