Три тајни на Меган Маркл за ослободување од стрес: Оваа навика го чува здравјето и умот

Се соочувала со различни животни предизвици

Меган Маркл, војвотката од Сасекс, поранешна актерка, активистка, се соочи со различни предизвици во изминатите неколку години, а во интервју за Опра Винфри, откри дека честопати имала депресивни фази и негативни мисли.

Сепак, таа најде корисни и интересни начини за ослободување од стресот, зајакнување на самодовербата и оптимизмот и зачувување на здравјето.

Еден од нив е јогата, и многумина не се изненадени бидејќи нејзината мајка е инструкторка на оваа древна дисциплина, која има корисен ефект врз менталното и физичкото здравје. Војвотката за странски магазин откри кои навики и помагаат да постигне мир.

1. Одвојте еден час само за себе - "Си дозволувам луксуз да не правам ништо. Сите сме неверојатно зафатени и жонглираме со многу работи, но секогаш ми треба еден час за да се релаксирам, да гледам нешто забавно, да се гушнам меѓу кучињата и да испијам чаша вино. Сето тоа е инвестиција во себе. Тоа е рамнотежа“.

2. Останете мотивирани - „Моето здравје, состојба на умот, чувства после тренинг - сѐ ме тера да сакам да се искачам на врвот или да одам во теретана. Понекогаш мислата за тренинг изгледа неподносливо, но секогаш се сеќавам колку ќе се чувствувам после толку добро. Вистинска еуфорија! “

3. Вежбајте јога - „Мајка ми беше инструктор по јога, така што оваа практика е во мојата крв. Сакам интензивни часови по јога - одлично е ако „кулирате“ во темна просторија под свеќи. Добро е толку што не може да биде подобро!“.