ВАЖНО: Нега на кожа за време на коронавирусот

Внимавајте што јадете


Постојат настани што во голема мера независат од нас. Тековната состојба со коронавирусот е една од нив. КОВИД-19 влезе во нашите животи неочекувано и сега треба да бидеме поприлагодливи од кога било досега. Ненадејните промени не треба да нè спречуваат да се грижиме за нашата убавина. Еве неколку совети како да се грижите за вашата кожа за време на пандемија.


Внимание треба да се посвети при секојдневна нега, особено ако носите заштитна маска

Една од лошите страни на нашата убавина кога поминуваме повеќе време дома е дека можеме да го занемариме секојдневното здравје и нега на кожата на нашата кожа (и косата). Ова не треба да се случи. Исчистете ја кожата наутро и навечер, исто така и по продолжено носење заштитна маска.

Инвестирајте во серуми за лице, креми кои се богати со хијалуронска киселина, за да се одржи нивото на влага и да се зголеми нивото на хидратација. Додадете во вашата дневна грижа и мицерална вода. Тие ја смируваат, навлажнуваат, освежуваат кожата и обезбедуваат важни елементи за неа.


Нанесете крема за сончање

Дури и ако носите заштитна маска, секогаш треба на изложените делови од лицето, па и на целото лице да нанесете крема која ќе ве заштити 100% од сончевите штетни зраци.Внимавајте што јадете

Не смееме да заборавиме дека ја храниме нашата кожа не само локално, применувајќи козметика, туку влијаеме на нејзиното здравје и убавина преку храната што ја консумираме. Социјалната изолација за време на пандемија е стресна состојба која може да нè испровоцира да консумираме нездрава храна многу пати повеќе.

Ако сакате да ја откриете убавината на вашата кожа, а не обратно, обидете се да ја минимизирате потрошувачката на преработено месо, пакувана храна, пржена, шеќери, колачи. Додадете во вашето мени храна која помага во синтезата на колагенот. Ако вашата кожа е склона кон акни, избегнувајте да ја јадете не само горенаведената штетна храна, туку и оние што содржат скроб.


Повеќе време за маски и пилинг

Домашната изолација има свои недостатоци. Бидејќи можеби ќе треба да излегувате поретко, можете да нанесете производи на вашата кожа кои прават лесен пилинг на вашата кожа (прашајте го вашиот дерматолог или во аптека). Се разбира, можете да користите и пилинзи за лице почесто, што ќе ви помогнат да ги елиминирате мртвите клетки на кожата.

Маските за лице се голема грижа со кои што можете да ја разгалите кожата со 1-2 пати неделно. Лесна масажа на лицето, исто така, ќе има корисен ефект врз вашата кожа.


Може да се појават повеќе мозолчиња

Кога сме стресни во нашето тело, постојат некои хемиски реакции кои секогаш влијаат на состојбата на кожата. Може да стане почувствителна, воспалена, да синтетизира повеќе себум, пот, што може да доведе до почести мозолчиња. Иако е примамливо, не ги стискајте мозолчињата, но внимавајте на дневната грижа, диетата, хидратацијата, доволната потрошувачка на вода и спијте најмалку 8 часа.


Да бидеш негуван со ботокс и филери, но да личиш на себеси: Пред огледало со Весна Петрушевска