Видливи резултати: Сиртуин диетата на Адел

Вклучува супер храна

Во последните две, можеби дури три години, британската пејачка Адел го промени својот изглед скоро до непрепознатлива, тежејќи повеќе од 40 килограми. Кој е режимот што таа го следи? Ова е таканаречена сиртуинска диета, која е најпосакувана диета и од други познати личности како Џоди Кид, Сер Бен Ајнсли, Лорен Паскал и други.


Што е карактеристично за диетата со сиртуин?

Кај оваа диета се конзумира одреден вид сурова храна, богата со сиртуин - еден вид протеин кој ги штити клетките во нашите тела, помага во намалување на воспалението, ги елиминира неисправните гени кои предизвикуваат болести и маснотии, го подобрува метаболизмот. Овие корисни храни не само што го подобруваат здравјето, туку и ја стимулираат синтезата на сирутините од нашето тело.


Која храна е вклучена во диетата?

Планот за исхрана се фокусира на внесот на здрава храна за суровини, како што се: јаболка, цитрусни овошја, црвено вино, леќа, ореви, висококвалитетно темно чоколадо, магдонос, урми, каперси, боровинки, зелен чај, соја, јагоди, куркума , црвен кромид, маслиново масло, проќељ.

Исхраната е поделена во две фази. Првиот трае 1 недела и вклучува ограничување на калории до 1000 kcal. За три дена, консумирате три зелени свежи смутиња или фреш богат со сурова храна. Тука е дозволена и консумација на пилешко или мисиркино месо, кое мора да се комбинира со храна која е дозволена во диетата. Количината на месо треба да биде навистина мала за да не надминат 1000 калории. Од четвртиот до седмиот ден, внесот на калории се зголемува на 1500 kcal на ден. Се состои од 2 зелени пијалаци (фреш или смути) и две јадења богати со сурова храна. Можете да пиете зелен чај, кафе (без шеќер).


Втората фаза на диетата сиртуинтрае 14 дена. Во текот на втората фаза, исто така се губат вишок течности и килограми. Обидете се да не надминувате 1500 калории, повторно да се држите до списокот на дозволена храна. Следете 3 оброци и земете еден зелен пијалак. Бидете внимателни со количината на црвено месо. Во втората фаза можете да си дозволите црвено вино, темно чоколадо.

По завршувањето на диетата, можете да ги повторите двете фази ако сакате, во зависност од тоа како се чувствувате. Диетата сиртуин дава добри резултати со продолжено следење и во комбинација со редовна физичка активност. Адел исто така спортува.