За незаборавен секс: 6 работи од кои има потреба секоја жена

Сексот е едно од најзадоволните искуства што се случуваат меѓу две лица. Тоа ни помага да се поврземе на друго емоционално ниво, да го намалиме стресот, да го подобриме здравјето на срцето и да го зајакнеме имунитетот. Сексот е важен за одржување на силна и здрава врска. Кои се 6 работи треба секоја жена да ги направи за сексот да биде незаборавен, видете во следните редови:


Користете ги вистинските производи за да го направите сексот поудобен

Сувоста на вагината е нешто што може да и се случи на секоја жена и не треба да се чувствувате засрамени. Тоа е дел од човечката биологија. Ако сакате искуствата во спалната соба да бидат незаборавни, научете да се грижите добро за вашите гениталии.

Користете соодветни лубриканти за да му помогнете на процесот. Ова правило важи и ако вежбате анален секс.


Не плашете се-не срамете се да споделите што ви се допаѓа

За добар секс, е потреба добра комуникација. Не плашете се да му кажете на вашиот партнер за вашите лични преференци. Бидете искрени за работите што ви се допаѓаат и за работите што не ви се допаѓаат. Можеби ќе ви биде непријатно да разговарате за овие работи на почеток, но ако вие и вашата сакана личност сте на ист бран на секс, сè ќе биде добро.


Водете здрав начин на живот за да ви помогне да го подобрите вашето искуство во спалната 

Освен пријатно искуство, сексот е исто така интензивна физичка активност која бара одредено ниво на физичка подготвеност. Редовниот спорт е најдоброто нешто за подобрување на стабилноста, издржливоста, силата и флексибилноста.


Емоционална самодоверба и безбедност со партнерот

Сексот е секогаш позабавен кога се прави со некој со кого чувствуваме длабока и интимна емотивна врска. Затоа е неопходно во љубовниот однос да се изгради чувство на емоционална доверба и безбедност со партнерот. Ова влијае на квалитетот на вашата врска на кое било ниво.


Повеќе доверба во себе

Во нова врска, ќе ви треба подолго време целосно да се опуштите и да уживате во сексот. Некои жени, дури кои се во долги врски, не успеваат да ги надминат некои бариери. Вашето сексуално задоволство ќе биде здодевно ако не сте сигурни во себе, без разлика дали станува збор за изглед или за тоа што правите во кревет. Затоа, верувајте во вашата сексуалност.


Обрнете внимание на вашата диета

Дали знаевте дека има некои корисни видови на намирници што можат да ја стимулираат сексуалната желба? Студиите покажуваат дека фитонутриенти кои се наоѓаат во дињи, на пример, можат да помогнат во зајакнувањето на либидото. Истите ефекти можат да бидат активирани од храна која е богата со витамин Ц, како што е јужното овошје.