Започнете го денот со ѓумбир и вашето тело ќе ви биде благодарно: Зошто е добро да го имате на утринското мени?

Еден од најздравите начини да додадете повеќе привлечност во вашите оброци е да користите ѓумбир. Без разлика дали е свеж или во прав, постојат различни начини да направи дел од нашето мени. 

Тој е задолжителен дел од супите за слабеење, а во комбинација со мед и ореви, помага во борбата против настинките.

Зошто да го започнете денот со ѓумбир:

Го подобрува имунитетот

Ако сакате да го зајакнете вашиот имунитет, додадете го ѓумбирот во утринското мени. Како топол пијааок додаден во смуди или фреш, му помага на телото да се детоксифицира, правејќи го поотпорно на инфекции.

За повеќе антиоксиданти

Кафето е пијалок што обично го консумираме наутро. Ни обезбедува виталност, но и антиоксиданти. За да го збогатите со важни елементи кои помагаат во борбата против слободните радикали, додадете мала количина на ѓумбир во прав. Зачинетиот пијалок ќе го подобри вашиот метаболизам, како и варењето на храната.


Помага во губењето на телесна тежина

Кога сакаме да изгубиме тежина, многу е важно да имаме добар почеток на денот. Ова значи да се јаде здрав појадок, вклучувајќи ја и вистинската храна во вашиот појадок. Чаша топла вода со парче ѓумбир ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќер во крвта и да го контролирате апетитот за остатокот од денот.
Исто така, зачинетиот зачин ја подобрува способноста на организмот да апсорбира маснотии, што помага во губење на вишокот калории.

За убав почеток на денот

Стресот, нездравите навики, ја прават нашата кожа и коса, груба, без сјај и мекост. Нема жена која не сака да се разбуди наутро и да не биде толку подуена. За да ги направите вашите утра поубави, започнете го денот со ѓумбир. Како што споменавме, содржи антиоксиданти и витамини кои на кожата и природен сјај. На пример, ѓумбир во прав обезбедува добри количини на витамин А, магнезиум, железо, кои ја подобруваат текстурата на косата и кожата.

За витамин Ц и помага при гадење

Ако сте бремени или сакате да додавате повеќе витамин Ц на дневна основа, направете чај од ѓумбир или билен чај на кој можете да додадете мало парче корен од овој зачин. Ѓумбирот има смирувачки ефект, особено ако имате тегоби во стомакот или утрински мачнини како резултат на бременост.