Жени, не игнорирајте: Влакна на лицето се појавуваат од шест причини, кое е решението

фото: printscreen/alo

Колку и да е распространето верувањето дека само мажите имаат влакна на брадата, факт е дека и жените ги имаат.

Сите жени имаат влакна на лицето и телото, но тие обично се многу тенки и светли, па затоа е потешко да се забележат. Поголем проблем обично имаат потемните жени за разлика од оние со посветол пигмент или руса коса, но и тоа не е „правило“.

Прекумерни и несакани влакна на женското тело и лице се нарекува хирзутизам.

Ова може да биде резултат на многу работи.

Години

Кај некои жени, кога достигнуваат старост, пример 80 или 90 години, тогаш постои можност брадата да започне да расте како кај мажи. Некои жени може да развијат влакна на лицето порано во менопаузата, бидејќи произведуваат помалку естроген.

Гени

Погледнете ги жените во вашето семејство. Ако имаат влакна на лицето многу е веројатно дека истата судбина ќе ве снајде во одредени години.

Хормонално пореметување

Хормоните се причина за многу проблеми, а растот на влакната на лицето може да биде еден од нив. Особено ако сте бремени - кога вашите хормони работат потешко, не грижете се ако забележите вишок влакна на лицето. Ова е привремен феномен.

Полицистични јајници

Ова е прилично честа состојба што влијае на начинот на работа на женските јајници. Постојат три главни симптоми: неправилен менструален циклус, полицистични јајници и вишок на „машки хормони“. Ако сте загрижени за ова, треба да одите и да разговарате со вашиот лекар.

Кушингов синдром

Влакна на брада може да биде последица на Кушингов синдром, збир на симптоми предизвикани од високо ниво на хормон кортизол. Други симптоми може да вклучуваат стрии, зголемување на телесната тежина, губење на либидото и мускулна и коскена слабост.

РЕШЕНИЕ:

Постојат многу опции за да се ослободите од досадните влакна на лицето - депилација, кубење, бричење или ласерско отстранување на влакна, што треба да биде трајно решение. Ако сте загрижени за изгледот на вашата брада, препорачуваме да разговарате со вашиот лекар за да ја утврдите причината и да го решите проблемот.

извор:alo.rs