Животот на Весна Ѓогани не бил бајка: Мајка ѝ ја оставила во Дом, се омажила за 22 години постар маж

Весна Тривиќ Џогани е српска поп-фолкерка и главна женска вокалистка во танцовата група Ѓогани. 

Популарноста ја стекна на почетокот на 2000-тите кога ја наследи Слаѓа Делибачиќ како пејачка во групата „Џогани фантастико“. Во меѓувреме, групата го смени името во Џогани , а познатото дуо Весна и Ѓоле сè уште владеат со српската танцова и поп-фолк сцена. 

Родена е на 15 септември 1982 година во Белград. Нејзината мајка Сретена остана бремена, а татко и не сакаше да го прифати тоа дете, па беше приморана да ја напушти Весна и да ја остави во прифатилиштето за запуштени деца во улицата Звеѓанска во Белград на една година. 

Наскоро била посвоена од помлад пар кој немал свои деца. И покрај сè, Весна имаше среќно детство, па останала во контакт со нејзината биолошка мајка. Од 2002 година е во врска со Ѓорге Џоле Џогани, со кого има две деца, синот Адријан и ќерката Лора, пишува на веб-страницата Биографија.


Весна влегла во светот на музиката како тинејџер, играјќи во училиште за танцување управувано од Џоле Џогани и неговата тогашна сопруга Слаѓа Делибашиќ. Кога Џогани се разведоа и решија да го продолжат својот бизнис самостојно, Весна реши да остане во групата на Џоле. Сосема случајно, таа во 2001 година стана главен женски вокал на танцовата група Џогани, а од тогаш до 2019 година тие снимија шест албуми, како и многу синглови и компилации. Иако ретко настапуваат во главниот град на Србија, Весна и Џоле се добредојдени гости во клубовите низ цела Европа.

КогаЏоле и Слаѓа решија да раскинат, дел од танцовата група продолжи да работи со Слаѓа, а Весна одлучи да не го менува тимот. Џогани продолжи да создава музика за танцовата група Џогани. Како што рекоа во едно интервју, во 2001 година тргнуваат во потрага по нова пејачка. Договорот беше да се сретнат со Катарина Каја Остојиќ во Нови Сад и да и се понуди соработка. Меѓутоа, кога Џоле ја слушнал Весна како пее, го свртел автомобилот и се вратил во Белград. Веќе следниот ден, тие започнале да снимаат нови песни, а Весна Тривиќ стана главната женска вокалистка во групата Џогани.

Иако српскиот печат пишуваше дека Џоле ја изневерувал Слаѓа со Весна, тие во неколку наврати ги демантираа тие написи. Имено, тој истакна дека се разведол од Слаѓа во ноември 2001 година, и дека започнал врска со Весна само осум месеци подоцна. Тие го добија синот Адријан во јули 2006 година. Како што изјавил гордиот татко во тоа време, момчето го добило името по бразилскиот фудбалер Адриано (Адријано Леите Рибеиро). После тоа, Весна за кратко се повлече од јавната сцена за да му се посвети на синот. Истото го стори во јануари 2014 година, кога ја роди ќерката Лора. Инаку,Џоле од првиот брак со Слаѓа Делибашиќ ги има ќерките Силвија и Маринела.


Извор: стил.курир.рс

Фото: