4 пролетни бои за коса кои се вирални на ТикТок и Инстаграм: Пробајте ги овие нијанси ако сакате нов модерен изглед

Ви пренесуваме четири нови бои за коса кои ќе бидат тренд оваа пролет!

Пролетта уште не е прстигната ние а никогаш не сме биле посреќни да се разбудиме на дневна светлина и сонце. Полека масивните капути ги враќаме во плакарите, а чизмите ги пакуваме на дното на чевларникот.

Иако нашиот плакар можеби не е сосема подготвен да премине во пролетен режим, нашата коса секако е подготвена. Дефинитивно ќе закажеме шишање (и барем ќе ги освежиме врвовите), но кога е бојата на косата во прашање, сè уште не сме донеле конечна одлука.

Дали сакаме посветли тонови, огнено бакарна или се попопуларната, природна кафена боја? Колористите дадоа свое мислење за тоа кои бои за коса ќе бидат популарни оваа пролет - нивните прогнози за тренд дефинитивно помогнаа, а откако ќе го прочитате ова, можеби ќе сакате да ја освежите бојата на косата за претстојната сезона.

Затоа, без дополнително одложување, најдете ги четирите најпопуларни бои за коса за пролет 2024 подолу.

Чоколадно - кафеава

Започнуваме со „чоколадната глазура“. ИТ девојката Хејли Бибер неодамна дебитираше со својата чоколадна трансформација на бојата на косата и автоматски е јасно дека оваа боја ќе ја има насекаде оваа пролет, а експертите изгледа се согласуваат. „Големиот тренд на боја на коса за пролет ќе биде таканаречената чоколадна глазура со примеси на меки светлини во нијанси на карамела“, вели Шенон Страјк, колорист.

View this post on Instagram

A post shared by Hailey Bieber Brasil (@newshaileybr)Летно осветлување

Ако преферирате малку посветли тонови, тогаш треба да знаете сè за трендот на косата „летно осветлување“. Според колористот Џон Алфред, трендот ќе биде огромен оваа пролет. „Оваа фризура е за осветлување на оние области на косата каде сончевата светлина природно би го направила тоа“, вели тој. „Резултатите се суптилни, но ако се направат добро, тие можат да бидат ефективни. Станува збор за стратешки поставени посветли точки кои ќе го освежат вашиот целокупен изглед. Ова може да се постигне со помош на фолии или боење со слободна рака, во зависност од посакуваните резултати“.

View this post on Instagram

A post shared by Rosie HW (@rosiehw)


Праскасто-бела

Бакарните и црвените можеби беа водечки нијанси за есен и зима, но оваа пролет се работи за русокосните нијанси на праска. „Убавите, бери, топли златни тонови одлично ќе се комбинираат со пролетните бои и потопло време“, вели Хана Гејл, колористка. Веќе ги забележавме овие нијанси на TikTok и Instagram, па нема сомнеж дека ќе бидат тренд оваа пролет.

View this post on Instagram

A post shared by Sabina Socol (@sabinasocol)Крем-бела

Заборавете на светлите, силни тонови на сината, бидејќи оваа пролет се работи за крем бои. „Крем русокосата е многу специфична нијанса на русокоса“, вели Џејмс Семјуел, колорист. „Всушност е доста тешко да се постигне оваа нијанса без да се потпрете на тонер. Ако косата е жолта или бела, нема да ја има таа светкава нијанса на сина која не е ниту златна, ниту платина, туку крем! Оваа боја на коса можете да ја постигнете со нагласување, балајаж или белило“.


View this post on Instagram

A post shared by Sofia Richie Grainge (@sofiarichiegrainge)