5 намирници кои имаат најмногу Д витамин: Многу луѓе не се свесни колку неговиот недостаток може да биде опасен за здравјето

Според мислењето на многу лекари, никогаш не треба да си дозволиме да бидеме во дефицит на витамин Д, бидејќи тоа може да предизвика многу здравствени проблеми

Кога станува збор за добро здравје, витаминот Д не може да се изостави! Имено, дава огромен поттик за нормалното функционирање на организмот, а неговиот конкретен придонес во најголема мера се одразува во зајакнувањето на имунолошкиот систем.

- Кога станува збор за витаминот Д, работата е многу посложена од тоа колку од овој витамин внесуваме. Ја зголемува способноста на макрофагите да го препознаат непријателот, да го уништат, односно оние клетки кои убиваат вируси, оние кои имаат доволно витамин Д го активираат тој одговор и спречуваат воспаление и цитокинска бура. Бидејќи на крајот имунолошкиот систем не убива, вирусот не не убива, витаминот Д директно ја запира таа бура и ни оневозможува да страдаме ако е во доволни количини. Но, освен тоа, не е важно само нивото на витамин Д што го земаме, туку и колку се труеме ако земеме лоша храна. Кога има токсини во телото, витаминот Д „никогаш не е доволен“ – имунологот д-р Борислав Каменов ја објасни важноста на овој витамин и додаде дека не секој има потреба од иста количина:

„Затоа не може сите подеднакво да го земаат, но прво треба да се види кому му е потребно. Се проверува од крвта, се одредува нивото“.

Недостатокот на витамин Д не е едноставна работа и може да доведе до многу здравствени проблеми, а само некои од симптомите на недостиг од него се:

ослабен имунитет

депресивно расположение

болки во мускулите и коските

губење на косата

Некои од намирниците кои имаат најмногу витамин Д се:

1. Печурки

Печурките се речиси единствениот растителен извор на овој витамин, покрај одредени цели зрна. Затоа, доколку сте веган, погрижете се да ги вклучите во вашето дневно мени. За разлика од животинските извори на витамин Д кои содржат само витамин Д3, печурките се богати со витамин Д2. 100 g печурки содржат 130-450 IU од овој витамин, во зависност од тоа дали се диви или домашни видови.

2. Лосос

Не само што е вкусен и здрав протеин, лососот е полн со омега 3 масни киселини, за кои се знае дека имаат бројни придобивки за човечкото тело. Покрај тоа, тој е одличен извор на витамин Д. Според Министерството за земјоделство на САД, 100 g лосос содржи помеѓу 361 и 685 IU витамин Д - во зависност од тоа дали се работи за див или од фармски лосос. Дивиот секогаш содржи повеќе и купете го ако имате можност.

3. Жолчки од јајце

Рибата и морските плодови не се единствениот извор на витамин Д. Јајцата исто така го содржат во големи количини. Посебно го има во жолчката, каде што се наоѓаат и бројни други витамини и минерали. Препорачувам да купувате домашни јајца, бидејќи содржат и до 3-4 пати повеќе витамин Д.

4. Туна

Туната е една од 5-те намирници богати со витамин Д. Туната содржи голема количина на витамин Д. Имено, 175 g туна има 236 IU од овој витамин. Покрај тоа, таа е богата со протеини како и другите видови риба, што благотворно делува на мускулите, косата, кожата и ноктите. Содржи и голема количина на омега 3 масни киселини.

5. Ракчиња

Популарниот вид ракчиња е богат со витамин Д - 100 гр ракчиња содржат 152 IU од овој витамин. За разлика од повеќето морски плодови што ги содржат, ракчињата имаат многу малку маснотии. Содржат и корисни омега 3 масни киселини, цинк, јод, селен, како и високо ниво на витамин Б12, благодарение на што позитивно влијаат на здравјето на срцето.

Извор: stil.kurir.rs