5 работи што мајките ги забораваат по породувањето

Грижете се за себе, за вашето бебе да биде среќно

По раѓањето, многу мајки забораваат на себе,  на своите потреби, нивното здравје. Целото нивно внимание се посветува на бебето и грижата за него. Ова е совршено нормално, но важно е и секоја мајка да одвои време и за себе, затоа што тоа ќе ја натера да се чувствува подобро, повеќе исполнето за себе и за своето бебе.

Без разлика дали штотуку сте се породиле или сте се породиле пред извесно време, вашето тело претрпува огромна промена. Лишувањето од сон, навиките во исхраната, недостаток на време за одржување на изгледот и физичката активност, сите имаат негативно влијание. Можеби веќе сте навикнати да бидете мајка со полно работно време која не се шминка, не заработува пари и нема време за нејзините омилени активности, но време е да го смените тоа.

Еве што е важно да се запамети по раѓањето на вашето бебе:


Користете маски за лице

Пред да се роди вашето бебе, вие се одржувавте, сакавте да одржите здрав дух во здраво тело, посетувавте СПА центри. Откако ќе се роди бебето, нема причина да престане да го правите тоа. Дури е важно да одвоите време да ги извршите овие третмани, бидејќи тие не само што ќе ви помогнат да ја вратите вашата самодоверба и сјајност, туку и ќе ве опуштат и смируваат.


Јадете редовно

Грижата за вашето новороденче го привлекува вниманието на младите мајки кои често забораваат да се хранат. Не им останува време, а вознемиреноста околу бебето го одвлекува вниманието. Со цел да се вратите во формата пред бременоста а и да имате доволно хранливо млеко, важно е да јадете добро. Запомнете да јадете редовно и да подготвувате здрави оброци.


Поминувајте време со партнерот

Многу мажи се чувствуваат запоставени заради промените што ги предизвика бебето. Честопати, тие остануваат во позадина затоа што вниманието и грижата на мајката е зафатено со бебето, особено во првите месеци по раѓањето. Бидете сигурни да обрнете внимание и на вашата половина. Како нему, исто така му треба време поминато заедно како двојка, без разлика дали веќе сте родители, уморени.


Пијте го кафето топло

Топлото кафе е нешто што мајките на новороденче тешко можат да го запомнат. Вие правите топло кафе и вашето бебе започнува да плаче. Вие менувате пелени, се капете, го облекувате новороденчето, го храните и одеднаш се сеќавате дека не сте го пиеле кафето и веќе е ладно. Познато сценарио што го споделуваат многу жени. На секоја мајка и треба топло кафе. Не го заборавај тоа.


Спијте кога вашето бебе спие

Времето во кое можете да се одморите треба да биде соодветно со часовите за спиење на вашето бебе. Наместо да се прашувате што да направите прво додека спие, добро одморете се. Заспијте еден час. Ќе бидете видите колку повеќе енергични и одморени ќе се чувствувате ако го следите овој режим.