Беше најубава девојка во Јордан, а тој принц кој никогаш не требаше да стане крал: Ова е нивната љубовна приказна

Јорданската кралица Ранија е позната по својата борба за зајакнување на жените во арапскиот свет, нивната економска независност и, воопшто, подобриот живот. Покрај нејзиното политичко влијание, таа важи и за една од најубавите и најдобро стилизирани жени со благородничка титула во светот.

Родена е на 31 декември 1970 година во Кувајт во палестинско семејство. Таткото на Фајсал Седики Ал Јасин бил педијатар, а мајката на Илхам Јасин била домаќинка. Уште од раното детство, таа посетувала приватно училиште во Нов Англиски Кувајт, а во 1987 година го започнала своето образование на Американскиот универзитет во Каиро, каде што студирала економија и информатика. Во 1991 година, таа дипломира и продолжила да студира магистерски студии во Швајцарија, на Факултетот за деловни студии во Женева.

Заливската војна започна во 1990 година, а една година подоцна Ранија го напушти Кувајт со своето семејство, барајќи мир во Аман, Јордан. Во 1993 година, таа се сретна со тогашниот јордански принц Абдула на вечера организирана од неговата сестра, принцезата Ајша.


Тоа беше љубов на прв поглед, и само два месеци по состанокот, овој пар реши да се сврши. Во јуни 1993 година, тие го изговорија судбоносно „да“, покрај традиционалната муслиманска церемонија. Претходно, најмногу се воодушеви бабата на Абдулах Втори, кралицата Зеин ал-Шараф Талал, која на венчавката рече: „Вие сте дијамант што ќе стане дел од семејството Хашемити“.

"Тој имаше неодолива насмевка и енергија со која привлекуваше како магнет. Што да кажам, останатото е историја. Кога зборувам за нашата прва средба, приказната звучи како бајка, но реалноста е поинаква. Да се ​​биде кралица е всушност работа како и секоја друга ", рече таа во едно од ретките интервјуа во кое откри нешто за нејзиниот приватен живот и нејзината прва средба со нејзиниот сопруг.

View this post on Instagram

A post shared by Queen Rania Al Abdullah (@queenrania)


Принцот Абдула не требаше да стане крал затоа што тој е еден од двајцата помлади браќа на починатиот крал Хусеин. Неговиот постар брат, принцот Хасан, со години ја носеше титулата јордански престолонаследник. Но, во 1999 година, на смртна постела, кралот неочекувано донесе одлука да го прогласи неговиот син за единствен вистински престолонаследник. Со смртта на кралот Хусеин на 7 февруари 1999 година, Абдулах беше прогласен за нов крал на Јордан, а шест недели подоцна, на неговата сопруга официјално и беше дадена титула кралица. На 28 години стана најмладата кралица во светот.

View this post on Instagram

A post shared by Queen Rania Al Abdullah (@queenrania)


"Да се ​​биде кралица е работа што нема никаква врска со круната, замоците и кочиите. Се обврзав на јорданскиот народ да им служам најдобро што знам и да го давам својот максимум секој ден", рече таа неодамна.

Благодарение на својата младост, кралскиот статус, но и нејзината нереална убавина, Ранија се здоби со популарност и преку ноќ во земјата и низ целиот свет. Својата популарност и влијание таа реши да ги претвори во своја полза и да работи на работи што дотогаш се молчеа во арапските земји, вклучувајќи го и Јордан.

Таа основаше советодавен центар за злоупотребени деца, а исто така се бореше и против контроверзните „убиства на честа“, што ги вршат мажи во арапскиот свет, со цел да се казнат сестрите или ќерките кои наводно го посрамотиле семејството. Таа, исто така, иницираше реформа на училиштето, се бори против стереотипите за улогата на жените во арапскиот свет, како и за зајакнување на жените и нивната економска независност, и е полковник во јорданските вооружени сили веќе 16 години.

Титулата полковник и ја додели нејзиниот сопруг со цел да ги запре шпекулациите на конзервативните критичари и да и даде јавна поддршка во модернизацијата на земјата, сè откако тие сакаа да и наметнат хиџаб, кој таа никогаш не го носеше.

Нејзините потези не само што ги сменија животите во Јордан, туку таа беше одобрена од светската јавност и беше прогласена за почесен член на Образовната иницијатива на Обединетите нации, како и на УНИЦЕФ, и ја напиша најпродаваната книга за деца според Њујорк Times. Sw The Sandwich Swap ’, инспириран од нејзиното детство.

Фактот што Форбс ја стави на светската листа на највлијателни жени во 2011 година зборува и за нејзиното влијание во светот. Иако има бројни асистенти во нејзината канцеларија, таа сама управува со своите профили на социјалните мрежи. Нејзиниот профил на Инстаграм го следат 6,8 милиони корисници, додека 16 милиони ја следат на Фејсбук и дополнителни 10 милиони на Твитер.

Кралот и помага на својата сопруга во собирањето меѓународна помош за бегалците во Јордан, бидејќи таа земја досега прими околу четири милиони бегалци од Сирија.

Поради тоа, но и поради сите други одлуки, многумина веруваат дека кралот Абдула ги слуша нејзините идеи и предлози, па затоа ги сметаат за совршен пар - што е тајната на нивниот брак.

Благодарение на нејзиниот изглед, но и на префинетиот моден вкус, поради што редовно се наоѓа на списоците на една од најдобро облечените жени во светот, Ранија е влијателна и во светот на модата.

Таа е приземна и скромна, што може да се забележи во ситуации како оние кога оди со автомобил на некои социјални настани, исто така, воодушевува со својата посветеност кон семејството. И покрај силните обврски, тој секогаш наоѓа време да помине квалитетни моменти со своите деца - принцот Хусеин (26), принцезата Иман (23), принцезата Салма (19) и најмладиот принц Хашем (15).

Оваа година со крелот прославуваат 24 години од нивниот брак.

Извор: Lepa i srecna