Билка која лечи, а се верува дека помага во зголемувањето на градите

Иако звучи неверојатно, пискавицата (Trigonella foenum-graecum) позната и како тилчац  е единственото растение во светот благодарение на што можете да ги зголемите градите природно.

Содржи фитоестроген, кој влијае на растот на градите, но и задржување на водата во ткивото.

Во западната народна медицина, пискавецот се користи како лаксатив, за третман на крв, против треска, пролетен замор, ангина, кашлица и многу повеќе.

За да може процесот да биде ефективен, потребно е да се спроведе на следниов начин за да се направи сок кој се пие, а за кој велат дека помага и во зголемување на градите:

Истурете две шолји вода во сад врз една шолја пискавец, а потоа додадете малку босилек и ким. Нека се вари, па оставете половина час да се излади. Откако ќе го исцедите, додадете сок од лимон и мед по потреба. Пијте една до две чаши на ден.