Бриџит Макрон во опасно добри салонки: Го следеше слетувањето на роверот на НАСА на Марс

Многумина вчера со интерес го следеа слетувањето на роверот Персерванс на НАСА на Марс. По седум месеци патување и повеќе од 460 милиони милји, роверот слета на кратерот наречен Езеро и ги испрати првите фотографии од површината на Марс.

„Ровер“ сега има задача да пронајде потенцијални траги од животот на оваа планета. Францускиот претседател Емануел Макрон и првата дама Бриџит Макрон го следеа слетувањето во Националниот центар за вселенски студии во Париз (ЦНЕС).

  • Foto: Afp

Елегантна како и секогаш, Бриџит носеше пристојна и ненаметлива облека за да го следи тој историски момент.

Темносиниот фустан и палтото ги спои со омилените салонки. Станува збор за модел од црна кожа со метален детал на петицата потпишан од модната куќа Луј Витон, нејзината омилена модна марка.

Foto: Afp

Бриџит ги вади овие салонки од плакарот само за посебни прилики. Така, таа ги носеше за време посетата на САД и состанок со поранешната прва дама на САД Меланија Трамп, а исто така ги избра за средба со норвешката кралица.

Се чини дека тој модел и одговара најмногу затоа што го има и во кафена боја, а оваа варијанта од омилените салонки ја носеше за време на друга средба со Меланија Трамп на самитот на Г7.

  • Foto: Getty Images