Брз и лесен рецепт за банана леб: Се топи во уста

За подготовка на овој превкусен и лесен рецепт ви се потребни следниве состојки:

-3 банани

-1 шолја шеќер 

-2 јајца, матени 

-1/2 шолја растопен путер

-2 шолји брашно (или 1 ако користите црно брашно) 

-1 лажичка прашок за пециво 

-1/2 лажичка сол 

-1 лажичка цимет 

-Чоколадни топчиња или јаткасти плодови (по желба) 


Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Изгмечете ги бананите во голем сад, додадете ги јајцата и маслото, убаво мешајќи за да добиете единечна смеса. 

Потоа измешајте ги сувите состојки заедно и додадете ги на миксот со банани. Измешајте повторно за да добиете единечна смеса. По желба може да додадете чоколадни топчиња или јаткастите плодови. 

Истурете ја смесата во калап за колач и печете 55-60 минути. Сервирајте по ваша желба и уживајте во вебот од банана.


Бин апетит!


Можеби ќе ве интересира: