Буџет диета: Рационално слабеење без непотребно трошење пари

Започнете денес

Ништо не е полесно отколку да направите список на скапи, егзотични јадења и да започнете спектакуларна диета.

Авокадо за појадок, лосос за ручек, салата од ананас и стек за вечера. Најлесно е да изгубите тежина со скапа храна, и на крајот, ако не изгубиш тежина, барем, си се хранелаздраво!

Буџет диета не е само благодет за телото, туку и за паричникот.

! Диетата се држи еден месец и не започнува во понеделник, туку веднаш. И нема отстапувања од планот. Затоа спремете го списокот и пенкалото и започнете.

Првиот чекор е добро да ја испланирате вашата исхрана во текот на неделата. Размислете за сè, дури и за ужинката што треба да ја биде јаболко или неколку ореви.

- Имајте каша за појадок, бидејќи тие ве одржуваат сити подолго време.

- Пијте јогурт наутро

- Обидете се да јадете супа и риба секој ден

- Супата е совршен ручек

- Јадете тиквички што е можно почесто

- Во текот на денот, пијте чај со мед, никогаш шеќер

- Секогаш јадете свежо овошје наместо сок

- Веднаш штом ќе бидете гладни, јадете краставица

- Вечерајте ориз со неколку зеленчуци

- Слободно јадете салати

- Слатките се забранети, освен коцка темно чоколадо

Вториот чекор е да го готвите секој оброк сами. Прво набавете ги намирниците, потоа измијте ги и и на крај подгответе ги сами. Слободно експериментирајте, бидејќи ако не уживате во диетата во кујната ќе биде тортура.

Третиот чекор е да имате вага за мерење и постојано да се мерите. Не е важна големината на оброкот и количината на храна, туку дали сте дебели или слаби. Ја мерите храната што ја подготвувате и се мерите самите себе. Првата промена во телесната тежина ќе се забележи само за три дена.

Особено треба да се избегнуваат сосови и преливи за салати кои го елиминираат недостатокот на калории во ова јадење. Од сите сирења, секогаш избирајте младо сирење.


Можеби ќе ве интересира:

Диета за жени после 35-та година: Ако ги следите овие правила, нема да имате ниту еден грам вишок