Диета за жени после 35-та година: Ако ги следите овие правила, нема да имате ниту еден грам вишок

За да останат витки, повеќето жени се изгладнуваат во подоцнежните години, но ова не е само неефикасно, туку и многу опасно

Алена Богатова, поборник за убавина и здравје, автор на „Јас сум секогаш убава!“, состави список на правила за исхрана во зрелоста. 30 - 40 години е периодот кога метаболизмот на една личност почнува да се забавува, хормоните се менуваат.

Некои одеднаш добиваат на тежина, додека други на прв поглед остануваат витки, но всушност стануваат потенки. Тие имаат фит изглед, но кога ќе ги соблечат костимите за капење, јасно е дека телото старее.

Секој од нас мора да спортува, внимателно да избере што и како да јаде за да ја задржи својата младост. Кога зборуваме за млади, не мислиме само на изгледот, туку и на здравјето, благосостојбата на телото и расположението.

Производи што не можат категорично да се исклучат:


Протеини

Алена Богатова вели: „Мое лично мислење е дека животинскиот протеин не може и не смее да се исклучи категорично. Ги набудував луѓето кои следат веганска диета или практикуваат сирова храна. Гледајќи ги, сфаќам дека изгледале многу подобро, дека биле посилни и поотпорни се додека не се откажале од месо, риба и сл. Класичните модели на храна се формираат милиони години. Затоа не препорачувам одредена храна да се елиминира или замени со растителни протеини.

Оние кои категорично одбиваат храна од животинско потекло, се препорачува да бидат многу, многу внимателни при составувањето диета.

За нормално функционирање на телото, потребен ни е висококвалитетен градежен материјал. Ако сте веган или вегетаријанец, јадете многу семиња и ореви. Посебно советувам да се консумира чиа семе.

Ако јадете животински протеини, не заборавајте да ги обработувате правилно: без пржење или премногу маснотии. Најдобри извори на достапни здрави протеини се:

*јајца

*варено пилешки гради

*мисирка

*риба

*морска храна


Целулоза

За да ја одржувате младоста, јадете зелено секој ден. Салати, лисја, стебленца зелен зеленчук. Зелен, лиснат зеленчук, консумиран свеж, богат со растителни влакна кои го чистат дигестивниот систем како метла.

Научно е докажано: ако сакате да јадете нешто масно, пржено или нешто направено од брашно - слободно јадете, но пред тоа или со него, јадете голема чинија зелена салата. На овој начин, ќе ја намалите штетата што масната храна ќе му ја нанесе на организмот.


Масти

Во никој случај не треба да се откажувате од маснотиите. Клучот е да изберете добри масти - здрави масти.

Ладно цедени масла;

Маслиново масло - ја храни нашата кожа внатре и однадвор;

Кокосово масло - погодно за надворешна употреба, и додадено на кафе го подобрува метаболизмот и го исполнува телото со есенцијални масни киселини.

Маслото од ленено семе е едно од „маслата за жени“ кое одржува хормонална рамнотежа.

Масло од сусам - полн со витамини А, Ц, Е, што ги зајакнува косата и ноктите, забите и коските.

Маслото од семки од тиква, богато со витамини од групата Б и витамин Д, има корисен ефект врз црниот дроб и хормоните. Ако јадете 2 лажички од ова масло секој ден, ќе изгубите тежина.

Покрај маслото, многу е важно да се користи путер - тој е вистински мелем за кожата, бидејќи е богат со витамин А. Земете 1 лажичка путер на ден. Масната риба е извор на есенцијални омега 3 масни киселини. Авокадото е извор на убавина и здравје. Вкусно е и многу здраво! Јадете половина авокадо 1 неделно.


Житарки

Житарките се извор на јаглехидрати, но ви треба индивидуално количество за секого. Слушајте го вашето тело и направете диета според вашите потреби.

Митот е дека кашата од леќата е извор на убавина и здравје. Кога се обработува, кашата од леќата има многу малку хранливи материи. Многу е важно да јадете цело зрно житни култури:

Леќа

Киноа

Кафеав и црвен ориз

Покрај голем број придобивки, леќата, оризот и киноата не содржат глутен.


Овошје

„Многу луѓе мислат дека голема количина шеќер во овошјето е стар организам. Ова е последица на гликација (дејство на шеќер) на колаген и еластин. Шеќерот методично ги разградува овие протеини, предизвикувајќи кожата да ја изгуби цврстината и еластичноста.

Од 30 до 35 години, процесот на гликација можеби не е толку забележлив, но во исто време има кумулативен ефект, давајќи остри видливи промени во еден убав момент.

Но, овошјето е извор на витамини и минерали, како и вистинска структурирана жива вода. И, исто така, еден вид еликсир. Затоа и не треба да го изоставате од диетата.

Го препорачувам овој принцип на исхрана: во работните денови следете строга диета која се состои од протеини, маснотии и здрави јаглехидрати и што е најважно - зелен зеленчук, а за време на викендите јадете овошје, па дури и брзи јаглехидрати (колачи).


Оваа диета ја предлагаат многу лекари. Многу е полесно да се откажеш од десертот, кога знаеш дека ќе го јадеш во сабота.


Фото: PIXABAY

Можеби ќе ве интересира:

20 дена за вечера јадела само печена тиква: Резултатите се неверојатни

(ФОТО) За само 8 дена ослабна 5 килограми: Диетата на Сузана Манчиќ