„Целото лице ми изгоре во пожарот, како и сопствената сестра“: На познатиот актер му ја исклучија струјата, а потоа кобната ноќ СВЕЌА предизвика трагедија

Животот на Љубо Тадиќ, доајенот на српскиот филм и театар, го одбележа голема трагедија на 17-ти јули 2015-та година, кога избувна пожар во неговиот стан во Врачар, каде што живееше со својата мајка Мира, која беше слабо неподвижна и неговата сестра Маја која беше неподвижна.

Струјата во станот им била исклучена. Просторот навечер го осветлувале со свеќа. Љуба знаел навечер да не спие до зори и се грижел за мајка си и сестра си. Како да имал претчувство. И тогаш таа кобна летна ноќ заспал.

- Ја изгубив сестра ми, мајка ми и јас преживеавме, доста долго и тешко закрепнување. Целото лице ми изгоре - наведува меѓу другото таткото на Растка и Ружица во емотивна исповед во серијата „На работ од пеколот“ .

Какви настани и претходеа на големата трагедија, како хирурзите успеаја да му ги санираат изгорениците од втор и трет степен на лицето што ги доби во пожарот, како им напиша проштално писмо на своите наследници одбројувајќи ги последните моменти, а потоа, одеднаш, почувствува олеснување и здив, погледнете во видеото ТУКА

Извор: zena.blic.rs