Дали знаете што навистина значи зборот „старлета“? Жената која прва ја носеше оваа титула се прослави со тоа што падна од коњ, а не носеше долна облека(ФОТО)

„Старлета“ е збор што често ќе го слушнете со имиња на девојки кои бркаат популарност на јавната сцена. И дали знаете што навистина значи овој збор?

Зборот „старлета“ е изведен од англискиот збор „star“, што значи „ѕвезда“, така што првиот збор значи „ѕвезда“ или „ѕвезда во подем“.

Старлетата е млада жена која сака кариера во забавната индустрија и го користи својот атрактивен изглед како главен адут, додека на талентот и напорната работа се помалку или воопшто не се потпира.

Со текот на времето, овој збор добиваше сè погрдно значење, па учесниците во реалните ТВ програми почнаа да се вбројуваат меѓу старлетите. Колку повеќе приватни скандали имаат, толку подобро затоа што аферите се совршена мамка за медиумите.

Терминот почна да се користи во Холивуд во триесеттите години, за феноменот на млади жени кои сакаа да постигнат статус на ѕвезда преку својата привлечност. Старлетите го опседнаа и Кан.

Првата старлета во историјата

Кога феноменот старлета почна посериозно да се толкува, куртизанката Мери Несбит од 18 век беше назначена како прва старлета. Благодарение на нејзината убавина и социјалните вештини, оваа жена го достигна посакуваниот статус, па дури и стана важна фигура во политичкиот живот.

Фото: Profimedia

Мери порасна во сиромаштија, а потоа го најде својот пат да стане дел од англиската елита.

Се прославила откако паднала од коњ каде другите виделе дека не носи долна облека. Таа го сврте скандалот во своја корист позирајќи за познатиот уметник Џошуа Рејнолдс, а потоа ја умножи сликата и ја сподели со машките обожаватели.

Флертувачката и слободоумна Мери стана миленичка на богатите англиски господа. Беше чест гостин на раскошни забави, а и денес се зборува дека мажите го „губеле умот“ поради неа.

Забележано е дека нејзиниот прв љубовник бил Ерл Сајмон Лутрел, познат како „Кралот на пеколот“, за кој се верува дека на Мери ѝ го дал прекарот Хелена Дејвис. Ја запознал и со Александар Несбит, најмладиот син на богат банкар од Лондон, за кого набрзо се омажила.

Небсит го изгубил разумот неколку години по венчавката. Се зборуваше дека за тоа се виновни и нејзините неверства. И по таа трагедија, како богата вдовица решила да си го подобри угледот.

Таа го ангажирала сликарот Џошуа Рејнолдс и побарала да биде богата и независна жена. На таа слика, Мери во раката држи гулаб, птица која ја симболизира невиноста.

Успеа во намерата и почна да се занимава дури и со дипломатија. Тогашниот премиер Вилијам Пит ја најмил како владин агент за неговиот план да ја обнови француската монархија.

Подоцна работела како дипломат во Велика Британија, а животот го поминала патувајќи. Таа почина на 82-годишна возраст во Париз, каде што беше погребана на 4 ноември 1825 година.

Првата старлета во Југославија

Дијана Беќировиќ, која почна да се занимава со манекенство на 14 години, стана секс симбол во регионот во осумдесетите, но изгради и успешна новинарска кариера, се вели дека е првата старлета во Југославија.


Ал Пачино и Арнолд Шварценегер се меѓу оние кои не останаа имуни на нејзината убавина. Дијана денес живее во Лос Анџелес.


Извор: zena.blic.rs