Данка во канџите на трговците со луѓе? Австриската полиција издаде итно соопштение, Ивана и Милош сметаат дека тоа би можело да е нивната ќерка

Данка Илиќ, двегодишното девојче од Бор, по кое се трага од минатиот вторник и кое исчезна тој ден околу 13 часот и 45 минути, додека со постариот брат и бремената мајка биле во Бањско поле, очигледно е жива и во канџите на трговците со луѓе.

Ова може да се заклучи по вчерашното итно соопштение на австриската полиција, која по деталната анализа на видеото од Виена, снимено на 30 март, а врз основа на тврдењата на родителите на девојчето, мајката Ивана и таткото Милош Илиќ, објави дека голема е веројатноста дека на видеото е нивно дете.

Видеото на кое можете да го видите детето кое неверојатно наликува на Данка и со кое имало две жени, најверојатно Романки, брзо се прошири низ Европа, што значително ја забрзало работата на истражителите. Полицијата во Виена вчера објавила нови фотографии од жените кои го воделе девојчето и ги повикала сите кои имаат некаква информација за нив веднаш да ги контактираат.

-Доколку сте ги виделе овие две жени или детето од видеото, веднаш обратете се во полиција. Пријавете ја информацијата, исто така анонимно, на 01-31310-33800 или во која било полициска станица - се нагласува во соопштението на виенската полиција, која наредила апсење на осомничените, бидејќи се сомничи киднапирање на дете.

Портпаролот на виенската полиција: Најверојатно се работи за исчезнатото девојче

Портпаролот на виенската полиција Матијас Шустер изјави дека по прегледувањето на видеата, кои семејството ги имало од исчезнатата Данка Илиќ, голема е веројатноста дека станува збор за исчезнатото девојче и нагласи дека полицијата вчера објавила различни фотографии за оваа цел. Тој нагласи дека Државната криминалистичка полиција во Виена веќе започнала истрага.

Минувам низ пеколот, тоа е ќерка ми

Австрискиот сајт „Космо“ тврди дека ја лоцирал една од двете жени од видеото од Виена на кое се прикажани две жени со девојче која личи на исчезнатата Данка Илиќ.

Таа Романка тврди дека на видеото не е Данка, туку нејзината ќерка, а „Космо“ наведува дека овие најнови информации и ги доставиле на австриската полиција.

- Што да им кажам? Од неделата живеам во пекол! Бев во Велс кога во текот на ноќта добив неколку пораки дека на сите социјални мрежи, на телевизиите во Романија и Србија се споделува видео со моја слика и дека ме бараат поради исчезнато дете. Во неделата веднаш отидов во полиција во Велс и побарав помош, но тие ме испратија дома и ме советуваа да се пријавам во полиција во Виена во мојот округ. Вчера отидов во полиција во 21 област, побарав да ми помогнат и да ме заштититат мене, моето дете и мајка ми. Само што ме испратија дома. Денеска ситуацијата стана алармантна бидејќи моето лице беше лесно препознатливо во сите медиуми. Бев многу исплашен, не знаев што да правам, се плашев дека ќе останам без работа - изјавила А.Ц.С.(36).

Наводно се работи за романска државјанка која работи во Виена, која тврди дека полицијата била кај неа дома и и се извинила.

За изјавата на Романката за порталот „Космо“, синоќа се огласи и таткото на исчезнатата Данка Илиќ, Милош, кој рече дека не ја видел споменатата вест, туку дека информациите од полицијата ги прифаќаат само како релевантни.

- Имаме многу добар и близок контакт со српските власти во врска со девојчето кое исчезна на 26 март. Денеска по налог на виенското јавно обвинителство објавивме разни слики, на тие слики се гледа мало дете и уште две жени. Откако членовите на семејството ја виделе снимката, голема е веројатноста дека се работи за исчезнатото девојче - изјавил Шустер.

Видеото до српската полиција го проследил маж кој на трамвајската станица „Шотенринг“ наишол на мало дете во придружба на две возрасни жени и ја забележал сличноста меѓу него и двегодишната Данка Илиќ. Српските власти потоа стапиле во контакт со полицијата во Австрија, а истрагата за осомниченото киднапирање на детето ја презела виенската државна криминалистичка полиција.

Осомничени се неколку лица во Австрија

Според неофицијални информации, во Австрија во моментов се осомничени неколку лица, кои не се приведени од полицијата, но се под надзор за да не се обидат да ја напуштат Австрија. Постои сомнеж дека еден од нив е вмешан во исчезнувањето на малата Данка, но додека не бидат идентификувани и пронајдени двајцата романски државјани најверојатно никој друг нема да биде уапсен.

Иако постои страв дека жените од видеото заедно со девојчето повеќе не се во Виена, новата надеж ги израдува сите во Бањско поле, Бор и цела Србија, бидејќи овие денови повторно го преживуваат секој детал од оваа необична случај, кој практично го крена на нозе целиот регион.

Професорот Душан Кекаревиќ, форензичар, истакна дека смета оти полицијата има голем број информации кога станува збор за исчезнувањето на малата Данка, но дека не ја информира јавноста за тоа. Како што рече, во целиот овој случај има многу непознати и сите се осомничени од почеток. Сепак, во целиот случај, смета тој, загрижува тоа што времето поминува, а се уште се трага по девојчето.

Снимката од Виена на која се гледа девојче кое наликува на исчезнатата Данка, даде надеж дека девојчето е живо.

- Зависи од оригиналната снимка. Нашите согледувања дека наликува и има слично одење, од тоа можеме само да заклучиме дека може да одговара на идентитетот. Идентитетот може да се утврди и со ДНК анализа, но за тоа треба да го најдеме тоа девојче - вели Кецкаревиќ.

Инспекторите разговарале со двајца локални жители

-Потрагата е во тек и истовремено на сите правци, но и во непосредна близина на местото на исчезнувањето - потвруваат во Бирото на МУП.

И додека сите го чекаат исходот, новинарите од местото на настанот известија дека инспекторите разговарале со двајца локални жители како можни сведоци, а во акцијата биле вклучени и пожарникари-спасувачите и другите служби на МВР на Србија.

Пред станот во Бор, каде живее семејството на исчезнатата Данка, односно нејзините родители Милош и Ивана Илиќ и братот на девојчето, уништена е безбедносна камера од зградата токму пред станот каде што живее семеството. Се проверува дали таа камера, како и оние зад зградата, снимиле нешто што би било корисно за истрагата.

Фото: Принтскрин
Извор: Novosti.rs