Доктор Предраг Ненадиќ: Децата најдобро ќе ги заштитите од корона ако им дадете да го јадат ова!

Д -р Предраг Ненадиќ, зборува за имунитетот кај децата. Како да се зајакне, како да се одбранат децата од вирусот корона, како да се одвикнат од слатки

Како да се подобри имунитетот кај децата?

Нема голема разлика: деца и возрасни - сето тоа се сведува на храна и начин на живот. Сѐ се сведува на тоа како живееме, колку спиеме, колку сме физички активни. Децата се претежно физички активни, но повторно, денес има многу училишни деца кои не се физички активни. Ако детето не е активно, тоа е голем проблем за неговиот имунитет.

Зошто физичката активност е важна за имунитетот?

Не е клучно да трчаме за да добиеме сила, туку во фактот дека нашиот имунитет лежи во нашиот лимфен систем. Лимфниот систем е клучен за нашиот имунолошки систем. Лимфниот систем зафаќа околу 25% од вкупната маса на нашето тело, има повеќе од крв, и нема пумпа за да ја „брка“ низ телото, а сепак не смее да „стои“. Единствениот начин да се „турне“ лимфата низ телото е да се движи. Штом лимфниот систем не функционира, нема производство на овие антитела, клетки кои нѐ бранат и штитат од вирусот.

Што треба да јадат децата за да го подобрат имунитетот?

Децата треба да јадат она што не го јадат. Прво на сите, многу свежо овошје и зеленчук. Сега барем има пиперки, зелка, кељ, зелена салата, има и домати, брокула, многу лиснат зелен зеленчук полн со минерали и витамини. Суровата храна е многу важна. Овошје! Грозје. Ова воведува живи ензими.

Денес, околу 36% од децата се дебели, тоа е катастрофа и го уништува нивниот лимфен систем. Дебелината е голема пречка.

Децата исто така треба да јадат месо. Не можеме сега да кажеме дека месото не е добро, бидејќи тоа се заблуди. Без месо нема витамин Б, цинк, Селен.

Цинкот е најважен во заштитата, а најмногу се наоѓа во оревите. Во минатото, бабите и дедовците им даваа на децата ореви наместо чоколадо. Тоа е чисто здравје. Постојат омега 3 масни киселини. Апелирам до бабите и дедовците: "Дајте им на децата ореви и бадеми, лешници, наместо бонбони и чоколадо!"

Свинското, говедското и мисирката се богати со цинк.

Она што го зајакнува имунолошкиот систем е витамин Ц, витамин Д, цинк, селен, движење, физичка активност, добра исхрана, правилен сон ...

На децата треба да им се дозволи да си играат. Сега не е време да одиме боси, но во лето треба да им се дозволи на децата да газат боси по земја, трева, да имаат контакт со електромагнетното поле на земјата, да ја прифатат позитивната енергија на земјата ...

На пример, овие денови на децата треба да им се даваат калинки. Калинката е најдоброто нешто што можеме да му го подариме на детето денес. Една калинка дневно е заштита од сите болести. Калинката е богата со омега 3 и омега 5 полинезаситени масни киселини, таа е фантастичен антиоксиданс.

На децата треба да им се даде суров зеленчук и овошје. Денес, ние готвиме и подготвуваме сѐ за нив, а не смееме да го правиме тоа.

Што не треба да им дадеме да јадат?

Шеќер. Шеќерите го уништуваат имунолошкиот систем.

Како да ги одвикнете децата од слатки?

Нека јадат хром (овој минерал се наоѓа во зеленчукот). Кога јадат зеленчук што содржи хром, тие не сакаат да јадат слатки. Потребата за слатки се појавува кога нема доволно хром во телото.

Во црниот дроб има хром. Во младоста, јадевме црн дроб двапати неделно. Мајка ни не ни го пржеше црниот дроб затоа што немавме што да купиме освен здравје.

Црниот дроб има витамин Б комплекс, минерали ... Многу е важно децата да јадат црн дроб, пилешко, свинско, говедско.

Дајте им на децата сардина со кромид - ќе им дадете здравје.


Извор: stil.kurir.rs

Foto: Printscreen/youtube/Jutarnji program Happy Tv