Вирусолог д-р Глигиќ: Досегашните вакцини не даваат долгорочен имунитет, направени се само за што побрзо да ја запрат пандемијата

фото: printscreen

- Досега подготвените вакцини се, всушност, на специфичен начин, а нивната задача е да ја запрат епидемијата, односно пандемијата. Очигледно, вакцините кои досега биле подготвени не даваат долгорочен имунитет, бидејќи не се направени според системот на класични вакцини во кои преку вакцинација и ревакцинација можеме да постигнеме доживотен имунитет, вели таа и додава:

Според достапните информации, специфичните вакцини што се направени досега можат да штитат само од една година до една и пол година, и според мене тоа е многу мудро. Нивна задача е само што побрзо да ја запрат пандемијата, да излезат од она што ни се случи. Во меѓувреме, треба да се направат вистински класични вакцини кои обезбедуваат долготраен имунитет.

Истакнатиот вирусолог - Ана Глигиќ, прва во светот се сомневаше дека САРС-КоВ-2 се пренесува преку воздух, тезата што таа ја презентираше уште во март, кога беше прогласена пандемијата на коронавирус, се покажа како вистинита. Да потсетиме, тогаш д-р Глигиќ, следејќи го бројот на пациенти, рече дека САРС-CoV-2 се шири низ воздухот. Денес знаеме, а и научно е докажано, дека имала право.

Сега зборува за запирање на преносот на инфекцијата што ја блокираше планетата.

Таа е меѓународно признаен вирусолог и раководител на националната референтна лабораторија за вируси сипаници и АРБО во поранешна Југославија, д-р Ана Глигиќ, е позната како еминентен експерт чии предвидувања се следат внимателно и се почитуваат.

Кога станува збор за двете вакцини, и руската „Спутник В“ и вакцината од фармацевтскиот гигант „Фајзер“, и за која попрво би се одлучила да ја прима, Глигиќ вели:

- Треба да ги следиме институциите и нивниот квалитет на работа во минатото, а потоа да одлучиме. Мислам дека ќе има големо побарување за купување вакцини низ целиот свет, но дека сигурно нема да ги примениме пред Нова година. Бидејќи, ние мора да направиме свое истражување кога купуваме вакцини; голема е одговорноста да се имунизираат луѓето. На нашиот стручен тим зависи која вакцина ќе ја избере; нашите научници ќе проценат која вакцина е најдобра и, се разбира, која можеме да ја добиеме најбрзо. Русите направија уште две вакцини - едната со неактивиран вирус (мртва), а другата токму онаа класична, ослабена - ослабен вирус кој дава долготраен имунитет. Втората е на тестирање, а мртвата вакцина е подготвен за употреба. Претходно изјавив дека ќе бидам вакцинирана со руската вакцина затоа што видов дека зад неа има 32 научници од сите специјалности во публикацијата во списанието LANCET.

- Мислам дека вакцините што се прават сега нема да бидат штетни за здравјето на луѓето, бидејќи се направени на носачот на безопасниот адено-вирус што кружи околу нас, и тие имаат вграден дел од короната што не може да предизвика никакви болести. Ќе го стимулира имунолошкиот систем брзо да создава антитела. Треба да создадеме имунитет поголем од 50 проценти кај населението на два начина - со бранови/пикови на пандемијата и падови, или вакцинација. Важно е да се вратиме во нормалниот живот што е можно поскоро.
- Според она што се случува сега, голем број на позитивно тестирани не покажуваат клиничка слика, но за жал, доколку не се покаже клиничката слика, а заразеното лице не е тестирано и изолирано, тој е главниот пренесувач на вирусот на здрави луѓе. Треба да ги тестираме луѓето што е можно повеќе, да престанеме со пренесувањето на инфекцијата, бидејќи се чини дека новите мутации на ковид кои сега кружат во Европа имаат многу поголем потенцијал за ширење отколку што беа на почетокот.

Сега сме на почеток на епидемија во пандемија. Ќе биде критично во следните две недели, а потоа полека ќе падне. Вирусот кој се појави во март заврши во мај на начин на кој обично завршуваат природно-фокалните вирусни инфекции; тогаш навистина излеговме од таа епидемија. Имено, кога вирус од природата ќе се најде во човечка клетка и помине низ неколку пасуси, може да се случи да се задуши - посочува д-р Глигиќ и продолжува:
- За жал, во јуни, се појави нова сероваријанта на вирусот со мутации во Шпанија и многу брзо се прошири низ цела Европа, а тој беше пренесен од туристи. Во последните две недели, имаме ситуација кога 80 проценти од заразените во Велика Британија и Шпанија се заразени со токму таа сероваријанта наречена 20AEU1 вирус. Генетичарите од Шпанија и Швајцарија докажаа дека тој е воведен неколку пати во европските земји, како и дека има мутации на него, но нагласуваат дека станува збор за вирус корона што ни е познат. Мислам дека овој вид кој се појави во јуни во Шпанија треба да падне до јануари; под услов, се разбира, да не се појават нови мутации.

- Никогаш нема да се ослободиме од вирусот корона, тие постојат во природата долго време. Овие вируси се многу тешки за истражување, а уште потешко да се искорени. Кога ја нарушуваме еколошката рамнотежа, како што направивме, сите правила престануваат да важат.

извор: telegraf.rs