Единствената жена која беше одбивана бидејќи е преубава: Еве каде е и што прави денес

Дуцен Крос е една од најплатените манекенки во светот, а на почетокот на кариерата агенциите ја одбивале поради нејзината убавина

Дуцен Крос на 23-ти јануари наполни 38 години, а на нејзиниот изглед би позавиделе и двојно помлади девојки. Таа беше една од главните ангели на Викторија и најплатената манекенка во светот, а кариерата ја започна по завршувањето на средното училиште.

Дуцен е од холандскиот град Истермар, кој има само 1.600 жители. По завршувањето на средното училиште, таа тајно ги испраќала своите слики во агенција за модели.

„Сакав да бидам учителка како мајка ми или социјален работник. Но, мајка ми кажува дека уште од кога сум била мала сум ѝ рекла: „Луѓето ќе ме препознаат“, па мислам дека отсекогаш сум сонувала да станам модел. Во тоа време, немавме модни списанија во нашата куќа, па кога ја видов Џенифер Лопез на ЦД-а, си помислив: „Посакувам да имам иста коса и шминка.“ Затоа, тајно ја испратив мојата фотографија во агенција во Амстердам. , и ме вработија и набрзо бев префрлена во Њујорк“, се сеќава таа.


Кога Дуцен Крос одлета во Њујорк во 2003-та година со амбиции за моделирање, таа брзо сфати дека не е вистинскиот тип за таа работа. И тоа се однесуваше не само на средбата со густо населената урбана средина (пред тоа таа посетила само голем град - Амстердам, таа никогаш не патувала со трамвај, а да не зборуваме за воз), туку се однесуваше и на фактот што постојано беше одбивана на кастинзи со објаснување: „Преубава си“, што, очигледно, требаше да го одвлече вниманието на модните ревии.

„Беше чудно. Си помислив: Како да се чувствувам поради тоа што сум премногу привлечна?“, се присети еднаш некогашниот ангел на Викторија.

„Кога имав 18 години за прв пат му позирав на познатиот фотограф Стивен Мајзел. Тој одлучи дека ми треба екстремно кратка фризура за снимањето. Мојата кариера допрва почнуваше, не се осмелив да му кажам не, иако ми беше тешко да се разделам со долгата коса. Кога се видов со нова фризура се расплакав“, се присети еднаш на почетокот на кариерата.

View this post on Instagram

A post shared by Anna Ewers Updates (@annaewersupdated)


Сепак, овој потег се покажа како полн погодок бидејќи набрзо ѝ беа отворени сите врати на светската модна сцена.

„Мојата фотографија од објективот на Стивен Мајзел беше на насловната страница на италијанскиот „Вог“ во 2005-та година. Кога излезе списанието, сè се промени. Одеднаш сите сакаа да работат со мене. Мајзел е експерт за мода и фотографија. Тој ми ги отвори очите за тоа како функционира индустријата. Ми отвори многу врати“, изјави манекенката.

Во текот на нејзината кариера, Дуцен се појави на насловните страници на познати списанија како Time, Vogue, Harper's Bazaar, Numero, Seventeen, ELLE, Marie Claire, Glamour и многу други.

Во 2014-та година таа беше прогласена за втор најплатен модел според „Форбс“, веднаш по Жизел Бундхен.

За разлика од повеќето девојки кои ги пронашле агенти на големите агенции како Кејт Мос, Хајди Клум или Адријана Лима, Дуцен сама ги испраќала своите фотографии до агенцијата и сама се изборила за своето место во модниот свет.

View this post on Instagram

A post shared by Doutzen Kroes (@doutzen)


Дуцен се омажи за диџеј Санери Џејмс во 2010-та година, а двојката има две деца, синот Филен во 2011-та година и ќерката Милен, родена во 2014-та година, но никогаш не би рекле дека е така судејќи по нејзината линија.

За Дуцен сè уште важи епитетот дека го има едно од најубавите тела на светот, а многумина коментираат дека би ѝ позавидила и латино дивата Џенифер Лопез, која била поттик за започнување на нејзината манекенска кариера.