Една грешка може стилот да го претвори во катастрофа: 10 правила при носење на облека со точки

Кој не сака точки? Тие ја прават комбинацијата весела, рзиграна, даваат нота на винтиџ изглед, ги носат и девојчиња и повозрасни дами… Сепак, ако не ги следите овие правила, може да го добиете сосема спротивниот ефект од оној што го сакате.

Кога носиме парче облека со точки, постигнуваме изглед кој е извонреден или е вистински моден кошмар - ретко ќе видите нешто помеѓу нив. Причината е импресивноста што ги носат точките сами по нив, а како што се враќа овој тренд со првите денови на летото, не заборавајте да обрнете внимание на пет работи кои ќе ви помогнат да го истакнете целиот моден потенцијал од точките, но и на петте грешки кои ги правите при носење на овој дезен.


Како да се носат модни парчиња со точки?

1. Комбинирајте ги со различни големини на точки - на пример, облечете блуза со крупни точки и панталони со ситни.

2. Слободно можете да ги комбинирате со парчиња со цветни или шарендезен.

3. Ќе добите супер моден изглед ако вашите чевли, чанта или шалот ви е со точки.

4. Носете ги и со чевли со високи потпетици и со патики.

5. Додајте допир на возбуда во вашиот деловен изглед со кошула со точки.


Како да не се носат модни парчиња со точки?

1. Не претерувајте - можете да ги носите според погоре напишаните правила, но дефинитивно не треба да носите пантолони, кошула, чанта и чевли украсени со точки, нели?

2. Ако се земе предвид дека многу луѓе го поврзуваат „Mini Mouse“ со точки, ако имате над 13 години, не би било лошо да избегнувате да носите во исто време, на пример, црвена маица со бели точки и црвено здолниште со црни точки.

3. Не бидете здодевни: ако веќе носите точки, обидете се и со јаки бои и откачени комбинации.

4. Иако тие најдобро се изразуваат во комбинација со парче во една боја, не плашете се да си играте со интересни комбинации.

5. Не оптоварувајте се премногу - не постојат толку многу правила за носење на полкови, бидејќи тие се безвременско парче што останува во мода скоро цел живот и скоро сè што мислите дека можете да го направите, сигурно го носеле многу девојки.

Извор: glossy.espreso.rs

Фото: Profimedia

(ГАЛЕРИЈА) Македонските блогерки по светски терк: Отворени чевли кои ќе го одбележат ова лето