Ермес повторно оригинален: Претстави нова серија чанти Биркин, ама од зеленчук

Откако се обиде да ја внесе кожата од печурки во своите редови и работеше со одржливи производи, Ермес уште еднаш започна иновација, со што потрагата по одржлива мода се искачи на ново ниво.

Во моментов, на станицата се пуштени три модели на разни зеленчуци, кои ја толкуваат култната чанта преку креативни аранжмани на аспарагус, зелка и краставици. 

Чантите Биркин од зеленчук се направени од уметникот Бен Дензер. 

Ермес ги објави трите чанти одделно, придружувајќи ги секоја со натпис „уживајте во заобиколувањето затоа што класичните чанти на Ермес инспирираат уметност толку многу што можете да ги јадете“. Иако станува збор само за креативен ангажман, овие чанти предизвикаа голем интерес на Интернет. 

На својот Инстаграм, Бен Дензер го покажува процесот на правење чанти со зеленчук, заедно со некои експерименти - чанти со овошје, како што се чанти Биркин направени од банани или јаболка.

View this post on Instagram

A post shared by Ben Denzer (@bdenzer)Фото: Инстаграм/Hermès

Можеби ќе ве интересира:

Од XXS до XXXL: Софија Вергара во комбинезон што одговара на жени од секоја ворзаст и со различна градба на тело