Фит изглед и по карантинот: Ако ги следите овие 7 методи, сигурно нема да имате вишок килограми

Како да избегнете вишок килограми


Самоизолацијата како резултат на коронавирусот, нè натера да поминуваме време во нашите домови, а активниот ноќен живот беше заменет со неактивни.
Луѓето сега претежно работат од дома, односно кој е во можност, а почесто го отвораме фрижидерот и јадеме, дури и кога не сме гладни.
Но, во време кога треба да се заштитиме од вирусот, неопходна е здрава диета.
Затоа, ние ви предлагаме стратегија да ви помогнеме да избегнете вишок калории и да воспоставите здрава диета за домашна изолација.

Направете распоред и придржувајте се до него
Направете распоред за оброк како на пример кога одите на работа. Појадок, ручек и вечера во исто време секој ден. Ако имате деца, планирајте оброк заедно во согласност со нивните активности. Не заборавајте и здрави грицки.
Кога сте испланирале сè, значително ја намалувате можноста некои закуски да излезат од чиста досада.

Планирајте ги вашите оброци
За да го минимизирате одењето во продавница, направете седмичен план за оброк, соодветно на тоа, и список на намирници.

Додека ги планирате оброците, можете и предвреме да испланирате оброци од остатоци од храна, на пример од преостаната кокошка, можете да направите салата.

Пакувајте ја храната
Ако вообичаено практикувате да носите ручек спакуван во пластични садови на работа, можете да го сторите истото додека работите од дома. Ставете ручек или ужинка во садови со капак за цел ден и јадете по потреба.
На овој начин го контролирате внесот на храна и не јадете нездрави закуски.

Обезбедете здрави грицки

Консумирањето здрави грицки во вистинско време ќе ви го контролира гладот ​​и ќе бидете исполнети со енергија и вредни хранливи материи. Изборот на здрави грицки е голем, можете да обезбедите стебленца од целер со путер од кикиритки, парчиња јаболко со путер од бадем, сецкани круши со парчиња сирење, овошје, суво овошје, замрзнат сладолед од банана од блендер, домашна пуканки, зеленчук на пареа со екстра сос.

Дајте се од себе за да одолеете на нездравите грицки
Пред да земете чипс, запрашајте се дали навистина сте гладни. Можеби само сакате да ја ублажите вашата вознемиреност, да ја „убиете“ здодевноста ...
Ако не сте гладни, подобро подгответе се за вежби за истегнување или медитација околу десет минути. Исто така, внимавајте да не сте близу фрижидерот бидејќи нема да можете да му одолеете.

Најдете поздрава замена
Кога сме под стрес, обично бараме утеха во храна, нездрава, полна со маснотии и калории. Сепак, нездравата храна ме да биде заменете со вкусни и здрави намирници. Ќе ја намалите желбата за слатки со суво овошје, смути, сладолед од банана или неколку коцки црно чоколадо.

Внимавајте на алкохолот и кафето
Чаша вино или вашиот омилен коктел може да бидат добро решение за борба против стресот. Но, алкохолот може да ви го наруши сонот.
Осигурете се дека го намалите кафето на една до две чаши до попладневните часови за да обезбедите добар сон.

Што се случува со телото ако ги замениме сите пијалоци со вода