(ФОТО) 5 луксузни работи што сите ги сакаа, но веќе не се во мода

За прв пат, торбата Louis Vuitton Speedy ја виде светлината на денот во 1930-тите, но жените полудеа по неа во 2000-тата.

Постојат неколку работи за кои сите девојки сонувале пред неколку години. Прогласени се за вечни класици, но ако се појавите на некој настан со нив, нема да бидат полн погодок, бидејќи веќе неколку години не се модерни.

Некои од нив се уште се во продажба, додека другите не.

Погледнете за што сонувале дамите пред децении:


Speedy на Louis Vuitton

По оваа чанта полудеа жените во 2000-тата. Оваа чанта беше една од најпосакуваните ташни заедно со легендарната „багет“ на Фенди.

Но, ако втората торба е сè уште на списокот на модни брендови, Speedy одамна го загуби статусот.


Чевли Loubotin

Чевлите на Кристијан Loubotin се малку застрашувачки со неговиот  стил. Дамите беа луди за еден посебен модел - високи, на платформа во бежова боја.

Но, брзото менување на модните трендови никој не поштеди, вклучувајќи го и Loubotin . Покрај тоа, пред неколку години, целиот свет драматично се смени и новиот бран на феминизам ги ослободи девојките од стереотипот дека за да изгледаат убаво, треба да носат високи потпетици.


Фустан на Herve Leger

Друго ехо од минатата мода од 2000-тите се завојните фустани на Herve Leger. Новата ера на повеќе раскошни модели, деконструкција и асиметрија не дава никакви шанси да се вратат ваквите фустани во женската гардероба.

Затоа, ве советуваме да ги заборавите и да обрнете внимание на помодерна облека со интересен дизајн.


Шал на Louis Vuitton/Gucci

Пред неколку години, многу девојки сонуваа да го добијат посакуваниот шал т.н. Шал на монограмот „Гучи или Луј Витон“. Овој аксесоар беше направен од висококвалитетна свила и веднаш стана светски хит.

Високата желба и малите буџети ги натера девојките да купуваат реплики, како резултат на тоа сите почнаа да носат ваков вид марами. Трендот брзо се претвори во анти-тренд.


Балетанки Chanel

Пред неколку години балетанките Шанел беа исклучително популарни и ги носеа скоро сите дами.

Ако овие чевли сè уште зафаќаат место во вашиот плакар, подобро е да ги заменете со понов модел.