(ФОТО) Некогаш бринета, сега блондинка: Федерика Могерини има одличен моден стил

Федерика Могерини, поранешната високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, доби нова позиција во Обединетите нации, пренесуваат дел од медиумите. 

Федерика е италијанска политичарка родена во Рим, Италија на 16 јуни 1973 година. По образование е дипломиран политиколг. Сопруга е Матео Ребезани со кого има две ќерки, Катерина и Марта.

И ако сега сите ја познаваме како блондинка, Могерини во почетокот на својата политичка кариера била бринета, но секогаш важела за моќна и убава жена.