Го заведе поранешниот на снаата, па го изневеруваше сопругот со слуга: Кога изби скандалот, таа повлече уште пошокантен потег

Принцезата Ана важи за најопасна, но и најмистериозна членка на британското кралско семејство, која ги почитува сите правила, но не презира ништо, особено не традицијата.

Принцезата Ана, чист британски јазик и остри очи, долго време се бореше за можност да го живее животот како што сака, а не според традиционалните принципи. Отсекогаш се зборувало дека ниту нејзината мајка, познатата кралица Елизабета, не можела да ја искара! Тој денес е една од најважните фигури во британското кралско семејство и главно владее од сенка.

Принцезата Ана, родена како Ен Елизабет Алис Луиз, е родена на 15 август 1950 година во Кларенс Хаус во Лондон и била четврта во редот за британскиот трон во времето на нејзиното раѓање.

Од мали нозе нејзиниот живот бил под лупата на јавноста, но не дозволила огромниот притисок на медиумите да и ги наруши намерите и целите. Нејзиното образование започна во приватни училишта во Велика Британија, каде што се стекна со бројни вештини. За време на младоста ја развила љубовта кон коњичките спортови, кои подоцна ќе станат значаен дел од нејзиното секојдневие.

Таа беше првиот член на британското кралско семејство што учествуваше на Олимпијадата, натпреварувајќи се во Монтреал во 1976 година во тридневната коњичка дисциплина.

Освен по скандали и афери, таа е позната и по својата неуморна хуманитарна работа. Со текот на годините, таа стана покровител или претседател на повеќе од 200 организации. 

Принцезата Ана е позната по својот практичен пристап и неформалност, и покрај нејзината кралска позиција. Таа се уште е активна во јавниот живот, присуствува на многу настани и церемонии и продолжува со својата хуманитарна работа.

Турбулентен љубовен живот

Ана се омажи за капетанот и возач Марк Филипс во 1973 година, со кого има две деца: Питер и Зара. Тие се сретнаа на коњските трки и направија свадба од бајките која ја следеа околу 500 милиони луѓе. Сепак, во 1992 година дојде до љубовен крах, а причината беше многу „интересна“.

Имено, и денес се зборува за нејзината страсна врска со полицаецот наредник Крос, кој работел како обезбедување во нејзината куќа. Потоа бил префрлен на друга локација. пред аферата да стане јавна. Но, тоа беше доволно за да се стави крај на бракот.

И тоа не е се, Марк сакаше развод и поради големиот скандал што се случи во 1989 година, кога во британскиот магазин „The Sun“ беше објавена долгогодишната врска на принцезата со кралскиот асистент Тимоти Лоренс. Писмата биле украдени од нејзината актовка кога отишла да ја посети кралицата во Бакингемската палата.

Покрај големиот скандал, јасно беше и дека некој го шпионирал кралското семејство и објавувал информации за нив. Полицијата го истражуваше персоналот, испрашуваше и зеде отпечатоци од прсти над 500 луѓе. Сепак, никогаш не беше откриено кој ги украл писмата од принцезата.

Марк и Ана се разделиле по 19 години заеднички живот, а принцезата никако не загубила, а истата година се разведе и повторно се венча со љубовникот Лоренс. Своето судбоносно „да“ го кажаа во Шкотска во црква во близина на Балморал на 12 декември 1992 година.

Интересно, ова беше само неколку дена откако Чарлс и принцезата Дијана објавија дека се разведуваат. Тие се венчаа во Презвитеријанската црква, а не во Англиската црква, која не дозволуваше бракови за разведени луѓе. Присуствуваа најблиските, а сите коментираа дека Ана никогаш не изгледала толку среќна.

Тимоти не доби никаква титула по венчавката, но кралицата го назначи за командант на кралскиот викторијански ред во 2011 година. Елизабета му дала и посебна привилегија - му било дозволено да биде на балконот на Бакингемската палата за време на нејзината платинеста прослава на јубилејот.

Ана е баба на пет внуци и има блиски односи со нејзините деца и внуци.

5 впечатливи факти за принцезата Ана:

1. Принцезата Ана никогаш не ги нарекувала родителите „мама“ и „тато“, туку само „кралица“ и „војвода“.

2. Мрази да се ракува и никогаш никому не ја подава раката, максимално се држи на дистанца.

„Теоријата е дека на тие настани не можете да се ракувате со секого, затоа не ни почнувајте. Секогаш сум се држела до тоа, но гледам дека со другите не е така. На крајот на краиштата, мислам дека ракувањето е целосно апсурдно“, изјави Ана.


3. Цел живот чувствувала дека е во сенка на родителите и братот

„Кога бевме тинејџери на турнеја со кралицата, секогаш знаевме дека луѓето не ни аплаудираат. Отпрвин беше тешко, но се навикнав да бидам во сенка, другиот кој не е во центарот на вниманието. “, вели Ана.

4. Во далечната 1973 година, принцезата Ана одлучила да се откаже од титулата дама, со што на своите деца Петар и Зара им ги ускратила кралските титули.

„Претпоставувам дека им беше полесно и мислам дека многумина би се согласиле дека има различни проблеми кои доаѓаат со титулата“, рече таа.

5. Камила, сопругата на кралот Чарлс, живее во страв од принцезата Ана и тоа е поради една работа: Ана не може да ја поднесе! И зошто? Имено, пред да се омажи, принцезата Ана била во врска со првиот сопруг на Камила, Ендру Паркер.

"Аферата меѓу Ендру и Ана не успеа, но мислам дека тие многу се сакаа. Згора на тоа, мислам дека се уште се сакаат. Мислам дека секогаш имаа проблеми поради аферата со Ендру", вели близок извор на кралското семејство .

Stil kurir

Profimedia