„ИМА МНОГУ ЧУДНИ РАБОТИ“ Соседот за настаните пред исчезнувањето на малата Данка: „Како точно се случи сѐ кога мајката...

Пет дена во Бањско поле, а ни трага од малата Данка Илиќ (2). Во денешната потрага се вклучија и хеликоптери, што дополнително ги загрижи мештаните, но ниту еден жител на Бањско Поље не се сомнева во едно.

-Нема шанси да се работи за киднапирање на дете, едноставно е невозможно толку многу случајности на едно место. Во исто време, ова е мирна област, можете да излезете на улица во секое време и ништо нема да ви се случи. Еве, сите се сомневаме во две варијанти, или детето е веќе далеку од овде или, за жал, непотребно се надеваме дека има шанси потрагата да заврши среќно - изјави за Курир една мештанка.

Имавме добри намери, но ова беше грешка

Имено, на првиот ден од потрагата по Данкa биле вклучени мештаните и сите луѓе со добра волја кои сакале да помогнат, но голема е веројатноста, како што велат мештаните, токму тоа ја натерало потрагата во Бањско Поље толку долго.

-Во желбата што побрзо да го најдеме детето, сите направивме мала грешка, но никој не помисли дека тоа може да произлезе од сето тоа. Помисливме - детето можеби некаде паднало, сите станавме на нозе да и помогнеме на полицијата, но еве веќе петти ден, а детето го нема. Сега трагите ни се насекаде, но тоа го направивме со најдобра намера - сподели со нас сосетка која се уште е вознемирена од тоа што влеговме во петтиот ден од потрагата по девојчето - пишува српски курир.

Сосед околу времето пред Данка да исчезне

- Најважно е детето да се најде живо и здраво, но не можеме сега никого да судиме, единствено важно е детето, и целиот фокус мора да биде на тоа за да се реши. Но, има многу чудни работи, како точно се се случило кога мајката дошла на овие простори после толку години. Во исто време, соседот кој го возел контроверзното зелено „пунто“ го видел детето околу 10.00 часот веднаш до оваа куќа која се наоѓа на неколку метри од фармата на која била со нејзината мајка и брат. Меѓутоа, човекот мислел дека тоа е внукот на овој сосед чија куќа е мала, па само продолжил понатаму. Од друга страна, нема шанси детето само да дошло до тој дел од патот, двегодишно дете нема голем чекор самото да стигне до таму - вели друг сосед кој бил вклучен во потрагата по Данка и објасни како изгледал тој цел ден кога настанот се случил случајно:

- Видов кога пристигнаа, бев во градината зад куќата, од таму имам директен поглед на езерцето. Пристигна жена со две деца и се паркираше позади куќата каде минува тој канал за кој зборуваше полицијата и го претресуваше, а тоа е прашањето зошто би паркирала позади кога е патот од оваа страна, никој никогаш не паркира таму. Се е сомнително, сите со прст вперуваат кон оној кој последен пат го видел детето, а има многу нелогичност - вели соговорникот за курир.

Последните настани од Бањско Поље се однесуваат на моментот кога два хеликоптери во служба на МВР од мала надморска височина го посетија просторот каде што беше пријавено исчезнато двегодишното девојче Данка Илиќ, како и блиската шума.

Како што се дознава, по наредба на министерката Братислава Гашиќ денеска ќе прелетаат хеликоптери на МУП и ќе го набљудуваат поширокото подрачје околу просторот каде исчезна двегодишното девојче.


Извор: faktor.mk