Интервју со Анѓелка Стевиќ Жугиќ: Животот е една голема комедија, нели? Барем така сакам да верувам!

Анѓелка Стевиќ Жугиќ, една од најпопуларните актерки во регионот, на најголемиот дел од публиката во Македонија и беше претставена во извонредниот ситком „Андрија и Анѓелка“, кој ја освои публиката од поранешна Југославија. Иако пред тоа имаше забележителна улога во серијата „Жени од Дедиње“, се чини дека сите врати почнаа да се отвораат благодарение на споменатата комедија, во која таа и нејзиниот колега Андрија Милошевиќ со многу хумор донесоа скечеви од секојдневието на просечен пар. Способноста да се идентификуваат со ликовите, без разлика на возраста и местото на живеење, како и големата актерска игра и лична харизма, ги направија овие двајца актери најпопуларната актерска двојка во поранешна Југославија.

По завршувањето на „Андрија и Анѓелка“, Анѓелка продолжи да работи со несмалено темпо. Низ регионот се појавија серии и филмови од различни жанрови. Меѓу нив се „Не чепкај ја мајка ми“, „Прошетка со лавот“, „Единствен излез“, „Радио Милева“, „Тишина 2“... Во сето ова Анѓелка успеа да направи вистинска мал театарска подвиг, да постави и изведе над 200 пати во 15 земји, па дури и на 3 континенти, нејзината  монодрама „Што ме снајде“. Над 200.000 гледачи го видоа ова дело и секој пат, до последната изведба, салите беа преполни, а публиката беше воодушевена.

Следеше, барем кратка театарска пауза, а еве сега, Анѓелка има нова комедија - монодрамата „Што повторно ме снајде“ со која во организација на “JЕС Продукција”  првпат пристигнува во  Скопје, на 18 март, во „Националната опера и балет”. Тоа ќе биде светска премиера, од каде што ќе го започне својот, веруваме, долг театарски живот низ регионот и пошироко.

1. Драга Анѓелка, сигурно знаеме дека публиката во Македонија многу ве сака, и сите со нетрпение го очекуваме вашето доаѓање и твојот настап. Затоа, логично, најпрво се поставува прашањето, што чекавте до сега?

- Ви благодарам за убавите зборови, и веднаш да кажам дека и јас навистина, искрено со нетрпение го очекувам пристигнувањето и премиерата во Скопје. Навистина не знам како и што се случи, па пропуштив да ја одиграм мојата прва монодрама во Скопје. Но, токму затоа вистинската режија, како што велите, светската премиера ќе се случи во Македонија, а јас со голема возбуда го чекам тој 18 март.

2. За што е вашата нова монодрама - „Што повторно ме снајде“?

- Да, НОВА монодрама. Станува збор за комична, забавна, но и по малку иронична приказна за Јованка Јока Јаковљевиќ, жена која се соочува со животот по разводот во доцните 30-ти. И секој развод е шок. Таа е мажена и РАЗВЕДЕНА. А околината сурова, конкуренцијата жестока... Така, накратко - Јока на средина и после шок! Таа се обидува да открие дали постои живот и каков  ќе биде животот по разводот.

3. Читаме дека играте неколку ликови во претставата? Кои се овие ликови и колку бара тоа посветеност?

- Главниот лик е Јока, но таа, како и секоја жена или барем повеќето жени во реалниот живот, има свои советници и помагачи, особено кога се работи за важни теми, а камоли за развод. Затоа во претставата ги имаме ликовите Мица и Цица, кои се најдобри другарки, потоа мама, баба, астролог, психолог! И секој од нив има своја визија, совети и упатства! Тоа што тие обично возвраќаат со нивните совети сега не е ни важно!

Нам ни беше важно да ги имаме сите овие ликови, бидејќи тоа е добар начин да ги искористиме за исмејување на многу стереотипи и моќни совети што луѓето, непознати и познати, им ги даваат во такви ситуации на оние што се разведуваат. Дури и кога никој ништо не ги прашува. Тоа го знам од лично искуство! Но, во исто време, сето тоа е неисцрпно поле за комедија!

Глумата е захтевна, но во исто време многу инспиративна! Најважно е што на крајот е забавно за публиката! Сето тоа се различни аспекти на животот и поддршката, кои повеќето од публиката сигурно ќе ги препознаат од лично искуство или искуство на некој близок.

4. Дали со нетрпение очекувате да се вратите во театарот и колку тоа ќе влијае на вашиот животен ритам, со оглед на тоа што покрај 11-годишен син, дома имате и мало бебе?

Се радувам на тоа, многу. Влегувам во форма и физички и психички! Знаете, во оваа претстава навистина се тркам, а имам и многу текст што треба да се изговори, така што физичкото и психичкото здравје, односно добрата форма се многу важни. Не се решив лесно на овој чекор, но како семејство добро се организиравме, се подготвувавме долго време и сега сме подготвени, сите си ги знаеме задачите, распоредот, вклучително и бебето кое конечно ни го претстави своето спиење и план за играње, па се вклопуваме во него, со  работните должности и задачи.

5. Кога сме кај добрата форма, како ја одржувате, дали имате некои посебни совети да препорачате?

- Не сум склона да споделувам совети од секаков вид, а сите што ме познаваат знаат дека не сум луда по вежбање и воена дисциплина. Сепак, максимално се трудам да имам здрави навики, особено кога се работи за исхрана, нега на лице и тело. Меѓутоа, ако треба да дадам некој совет, тогаш тоа би било - негувајте ја вашата душа опкружувајќи се со луѓе кои ве сакаат, ве сакаат и се грижат за вас. Љубовта и мирниот сон се најважните состојки на секој рецепт за добра форма и здрав живот.

6. Што мислите, како публиката ќе реагира на „Што  повторно ме снајде“?

- Се надевам дека ќе се смеат и ќе се забавуваат. Тоа секако беше нашата цел. Сепак, настрана од смеата, би сакал оваа претстава да ги потсети луѓето и на важноста да се соочите со предизвиците со насмевка на лицето. Ако некој од публиката најде макар малку инспирација за сопствениот живот, тоа би било фантастичен бонус. Животот е една голема комедија, нели? Барем така сакам да верувам!

Знаете, во описот на претставата ставивме дека не е за слабо срце, силни предрасуди и непогрешливи ставови. Ова е за храбри души, подготвени да се насмевнат пред предизвиците и да кажат: "Што повторно ме снајде ? Па, се најдобро, се разбира!"

7. Што ви се допаѓа во Македонија?

Сакам се. Драги и весели луѓе, феноменална храна и уште подобра музика. И полна сала „Национална опера и балет“ од насмеани луѓе во понеделник на 18 март.