Ја нарекуваат „Кејт Мидлтон од Хималаите“: Кралицата Џецун Пема од Бутан е олицетворение на ориенталната убавина

Кралицата Пема реши веднаш по бракот да шета низ Бутан за да ги запознае своите поданици, наместо да има раскошен меден месец...

Кралицата Џецун Пема често нарекувана „Друк Ѓалцуен“ од домородците, што во превод популарно значи „кралица на змејовите“. На јазикот џонга, самиот Бутан е познат како „Земјата на змејот на громот“ и на тој начин нивната кралица добила таква митска кралска чест.

Нејзиното височество кралицата Џецун Пема не е само симбол на благодатта и елеганцијата, туку таа го отелотворува и духот на бутанската култура и модерност. Откако стана кралица, таа благодатно управува со своите кралски должности, негувајќи ги семејните вредности, се залага за образование и зачувувајќи ги богатите традиции на Бутан.

Таа на пошироката јавност и е позната како „Кејт Мидлтон од Хималаите“.

На прославата на 34-тиот роденден на Нејзиното Височество, кој се одбележува на 4 јуни, нејзината официјална страница на Инстаграм сподели прекрасни нови портрети.

Таа моментално е најмладата кралица на светот

Нејзиното височество кралицата Џецун Пема ја презеде улогата на кралица на 21-годишна возраст кога се омажи за неговото височество кралот Џигме Хесар Намгиел Вангчук. Оваа заедница не само што го одбележа нејзиниот влез во кралскиот живот, туку и ја направи најмладата кралица на светот. Пред 25 години таа титула ја понесе јорданската кралица Ранија.

Двојката има три деца: Џигме Намгел, престолонаследник, Џигме Угиен и Сонам ​​Јангден.

Кралската венчавка се одржа на 13 октомври 2011 година во Пунаха Џонг, неверојатна тврдина во Бутан.

Љубовната приказна на кралицата Џецун и тогашниот престолонаследник Џигме Кесар започнала на семеен пикник за време на нивното детство, според нејзината веб-страница, а процветала години подоцна кога повторно се сретнале додека таа одела на универзитет.

За денот на нејзината венчавка, кралицата Џецун Пема носеше традиционална бутанска кира, фустан до глуждовите, исткаен од сурова свила, за кој се потребни месеци за да се создаде. Облеката беше комбинирана со вјо или блуза со долги ракави и тешка горна облека како на јакна.

Кралицата Џецун е видена како гордо носи традиционална облека не само за нејзината свадба, туку и на различни официјални настани.

Веднаш по бракот, таа одлучила да шета низ Бутан за да ги запознае своите поданици, наместо да има раскошен меден месец.

Нејзината посветеност на културата на Бутан беше целосно прикажана за време на крунисувањето на кралот Чарлс III и британската кралица Камила во 2023 година, каде што носеше прекрасна кира во боја на јоргован.

Семејството е во срцето на животот на кралицата Џецун. Без разлика дали ужива во градините на палатата Лингкан со своите деца или се фотографира со своите малечки за официјално снимање, нејзината страница на Инстаграм ја отсликува нејзината длабока љубов и посветеност на семејството.

Џецун Пема и самата има син крв

Родена е во Тимфу, град во Бутан. Нејзиниот татко, Дондуп Ѓалтсен, е внук на двајца гувернери на Трашиганг, додека нејзината мајка, Аум Сонам ​​Чоки, потекнува од аристократското семејство Бумтанг Пангтеи, едно од најстарите благороднички семејства во Бутан.

Таа е второто најстаро од петте деца, а нејзината постара сестра, Аши Џецо Ламо, исто така се омажи за кралското семејство, еден од браќата на кралот, принцот Ѓалтшаб Џигме Дорџи Вангчук.

Кралицата се школувала низ целиот свет. Таа присуствуваше на манастирот Свети Џозеф во Западен Бенгал и на училиштето Лоренс во Химачал Прадеш. За високото образование, кралицата Џетсун го избра „Регентскиот универзитет во Лондон“ и таму се стекна со диплома за меѓународни односи, а исто така заврши студии по психологија и историја на уметност.

Нејзините активности

Кралицата е исто така активна во огромен број кралски активности и должности. Како застапник за заштита на животната средина, таа е покровител на Кралското друштво за заштита на природата (RSPN) и Амбасадор на Озонската програма на Обединетите нации за животна средина (UNEP).

Таа е вклучена и во различни добротворни организации како што се „Ability Bhutan Society“ и „Bhutan Kidney Association“. Таа е исто така претседател на Здружението на Црвениот крст на Бутан (BRCS) кое спроведува ефективни хуманитарни напори во управувањето со катастрофи, здравството и социјалните услуги.

Таа често го придружува кралот на неговите кралски посети на Индија, Сингапур, Јапонија и Обединетото Кралство.

Сличноста со Кејт Мидлтон

Во 2016 година, таа и нејзиниот сопруг беа домаќини на војводата и војвотката од Кембриџ за време на нивната посета на Бутан.

Кејт Мидлтон и кралицата на Бутан се сретнаа за прв пат тогаш и светот ги виде непосредните сличности меѓу нив.

Тие двете се сметаа за „обични“ пред да се венчаат во овие кралски семејства. Не само тоа, тие споделуваат и лични сличности бидејќи нивните татковци работеле во воздухопловната индустрија (таткото на кралицата Пема е пилот) и двајцата студирале историја на уметност за време на нивните универзитетски денови.

Понатамошни паралели укажуваат на атлетизмот на Кејт Мидлтон и кралицата Пема и нивната беспрекорна модна смисла, пишува „Стил“.

Двете дами се сакани поради скромните животни избори, не претеруваат во хедонизмот, ниту во луксузот.

Фото: Инстаграм
Извор: Оna.telegraf.rs