Јелена Ѓоковиќ во истите чевли кои Кејт Мидлтон и Меланија не ги соблекуваат: Совршена висина на штикла која од секоја жена прави Божица

Јелена Ѓоковиќ неодамна гостуваше во емисијата „Родителска земја“ на РТС, а за оваа прилика избра едноставно, но елегантно издание во нејзиниот препознатлив деловен стил, кон кој секогаш се приклонува кога станува збор за нешто поформални настани.

Сопругата на Ноле избра одлични и многу модерни бели панталони со широки ногавици и длабок струк, а ги надополни со црна, класична блуза и дискретен, сребрен накит.

Панталоните на Јелена се хит на годината - тие се многу носливи и практични, а сепак ефективни и одличен избор за многу прилики. Но, токму нејзиниот избор на обувки ни го привлече вниманието, иако многу класичен и добро познат на секоја жена со стил.

Foto:Instagram / screenshot

Имено, таа избра црни апостолки од кожа со тенка потпетица, а овој модел на чевли е еден од оние за сите времиња. Никогаш нема да излезе од мода, лесно се комбинира и внесува допир на елеганција во вашиот стил.

Токму ова е омилениот модел и на Кејт Мидлтон и на Меланија Трамп, кои речиси по правило се појавуваат во салоните, флертувајќи само со бојата и видот на материјалот.

Foto:Profimedia


Да потсетиме, британскиот дизајнер на чевли Руперт Сандерсон пред неколку месеци истакна дека тајната на доброто држење на војвотката и тоа што секогаш изгледа добро на фотографиите е токму во чевлите што ги носи.

Имено, тој тврди дека совршената женска обувка има потпетица висока точно 10 сантиметри, ниту милиметар повеќе или помалку. Сандерсон објасни дека токму оваа потпетица ја претвора секоја жена во божица во секундата кога ќе ги облече чевлите. „Секогаш кога жената ќе облече штикли од 10 сантиметри, се случува нешто магично! Нејзината силуета веднаш се менува, главата ѝ се крева, грбот добива мала кривина, рамената благо се шират, а мускулите на потколеницата се собираат. Од тој момент, таа буквално ... оди како да е родена повисока отколку што е“, вели овој дизајнер.


Извор: zena.blic.rs