Секоја жена изгледа фантастично во него - без разлика на тежината и возраста: Овој фустан отсекогаш бил во тренд

Креација која е и едноставна и толку елегантна, создава оптичка илузија и изгледа како да не сте вложиле многу труд, зрачи со елеганција и прави фигурата да изгледа совршено го слави својот 50-ти роденден, а ќе се носи оваа пролет

Без разлика на приликата, класиците се најдобриот избор, а оваа пролет повторно ќе носиме една од нашите омилени класици!

За време на неодамнешната посета на Њујорк, американската манекенка Синди Крафорд беше на мета на папараците кои ја фотографираа во нешто поелегантни комбинации од вообичаено, бидејќи фотографите најмногу ја демнат низ нејзината куќа во Лос Анџелес, кога таа е облечена полежерно.

View this post on Instagram

A post shared by Cindy Crawford (@cindycrawford)


Една од најубавите жени од 90-тите промени неколку стилски и практични стајлинзи, а најдобар впечаток остави во црн миди фустан со долги ракави кој е сигурен, класичен и докажан.

Лелеави фустани со набори до коленото се меѓу моделите кои ќе бидат во тренд оваа пролет и лето, како што беше случај во изминатите децении, а оваа истовремено едноставна и впечатлива креација годинава го прославува својот 50-ти роденден.

Приказната за фустанот на преклоп

Пред половина век, во 1974-та година, познатата белгиска дизајнерка Дијана фон Фирстенберг создаде култен предмет на облека што и покрај многуте разновидни колекции, ја одбележа нејзината кариера и е нераскинливо поврзан со нејзиното име денес - фустанот на преклоп.

View this post on Instagram

A post shared by (@historyundressed)


Имаше само 27 години кога го дизајнираше ова парче, кое набрзо стана моден артефакт и продаде милион парчиња само две години по неговото лансирање, со што Дијана се најде на насловната страница на магазинот „Newsweek“.

Го носеа сите: Од поп-ѕвезди до холивудски диви до први дами

- Мислам дека тоа не му се случило на фустан досега - изјавил Фон Фирстенберг за „Elle“. - Но, она што е уште позабележително е што ако одите во која било продавница, каде било во светот, ќе најдете некои што можеби две или три генерации ги носеле, што е знак на одржливост и безвременост.

За да му оддаде почит на нејзиниот обложен фустан, дизајнерката ја лансираше колекцијата „Wrap50“, по објавувањето на книгата „Жената пред модата“, која ја прикажува нејзината богата кариера.

View this post on Instagram

A post shared by (@dvf)


Слични модели се појавија и порано, благодарение на Елса Скиапарели во триесеттите години, додека на Американците им беа претставени една деценија подоцна од Клер Мекардел. Сепак, ништо не може да се спореди со сензацијата што ја предизвика Дијана фон Фирстенберг со нејзиниот плетен фустан кој ја прегрнува фигурата.

Оваа креација го дели телото на половина, ја нагласува половината, па се смета за модел погоден за жени од сите форми, од слаби до оние кои би сакале да изгубат неколку килограми, од ниски до многу високи девојки.

View this post on Instagram

A post shared by (@dvf)


Погоден е за комбинирање со различни видови облека, одговара на различни прилики и дава многу шик изглед, цело време изгледа како да не треба да вложувате многу труд за да изгледате елегантно, а многу модни куќи со децении ги нудат своите варијанти. По Фон Фирстенберг, па често гледаме разни варијации на овој фустан кај познатите девојки.

- Тој фустан се продава 50 години, цело време. Не можам да објаснам – признала таа за „Elle“.


Извор: glossy.espreso