Како да го надминете стомачниот вирус: Овие природни состојки ќе ви помогнат да ги ублажите симптомите

Дијареа, грчеви и болки во стомакот, повраќање, лесна треска, главоболка, болки во мускулите, се знаци дека сте заболеле од стомачен грип.

Може да биде предизвикана од различни вируси, после јадење или пиење нешто загадено или после контакт со заразено лице. Иако ова нарушување може да биде многу непријатно, повеќето луѓе се опоравуваат од тоа во рок од неколку дена без никакви компликации. Не постои специфичен лек за оваа болка, но постојат природни лекови кои можат да помогнат во олеснување на симптомите.


Пијте доволно вода

Телото губи многу течност поради дијарејата, повраќањето и потењето. Покрај тоа, луѓето со стомачен грип не јадат, па дури и заради недостаток на храна, тие стануваат дехидрирани.

Важно е да се одржи потребната количина течност во организмот за да се избегне дехидрираност. Треба да земете многу минерална вода, чисти супи и спортски пијалоци со кофеин. Секогаш во мали голтки. Ако не можете да задржите ништо со вашата дијареја, пробајте да смукате мраз.


Ѓумбир

Ѓумбирот помага во олеснување на воспалението и ублажување на дијарејата и гадењето и може до одредена мера да ги ублажи грчевите и надуеноста. Исто така е природен антивирусен агенс.

За чај од ѓумбир: Ставете лажица мелен ѓумбир (или половина лажица свеж корен од ѓумбир) во 2,5 дл вода. Оставете да зоврие пет минути, а потоа оставете да отстои десет минути. Пијте го вака подготвен  два до три пати на ден.


Нане

Нането го смирува дигестивниот систем, го намалува гасот и надуеноста. Тој е најефикасен како чај. За да го подготвите чајот, варете неколку свежи лисја од нане во вода, а потоа продолжете. Засладете малку. Пијте чај два пати на ден.

П.С доколку немате свежо нане, слободно користете од готовите чаеви.


Цимет

Циметот е природен лек за вируси и воспаленија. Го подобрува варењето на храната и ги ублажува инфекциите, како и симптомите како што се гадење и повраќање.

Помага и при треска и болка. Ставете една лажица мелен цимет во врела вода (2,5 дл). Оставете да се излади и обработете. Можете да го засладите со лажица мед. Пијте вака подготвен чај два пати на ден.


Камилица

Со своето дејство, камилицата ги релаксира мускулите и го олеснува воспалението. Помага при дијареја, грчеви, подуеност, гадење и гасови.

За чај, ставете во чаша топла вода две до три лажици сушени цвеќиња од камилица, покријте и оставете да одстои десет до 15 минути.  Додадете мед и лимон по вкус. Пијте чај три до четири пати на ден.


Лимон

За домашен лек за грип на желудник, додадете една до две лажици сок од лимон во чаша вода и пијте половина час пред оброк. Повторете се додека не престанат проблемите.